9'u gördü, 5.6 ile öldü

9'u gördü, 5.6 ile öldü
9'u gördü, 5.6 ile öldü
Japon yardım görevlisi Atsushi Miyazaki, ülkesinde 9 büyüklüğüne varan depremlerde sağ kalıp birçok hayat kurtardı. Ancak Van'daki 5,6'lık depremde canından oldu

VAN - Japon yardım görevlisi Atsushi Miyazaki 9 bin km öteden depremzedelere yardım için geldi ve çürük bir otelde öldü. 23 Ekim’deki 7.2’lik depremin ardından Van’a koşan Miyazaki, 5.6’lık depreme Bayram Otel’de yakalandı. Enkazda tünel açan ekipler dün önce Miyazaki’nin ekip arkadaşı Miyuki Konnai’ye ulaştı.

Depremden yaklaşık 5.5 saat sonra enkazdan çıkarılan genç kadın hastaneye kaldırılırken depremden yaklaşık 13 saat sonra da 41 yaşındaki Miyazaki’ye ulaşıldı.

Ağır yaralı halde, bulunduğu yerde serum takılan ve 25 dakika boyunca kalp masajı yapılan Miyazaki, daha sonra Van Bölge ve Eğitim Hastanesi’nin bahçesindeki sahra hastanesine kaldırıldı. Ancak burada tüm çabalara rağmen kurtarılamadı.
Japon Association for Aid and Relief (AAR) adlı yardım organizasyonunda görev yapan Atsushi Miyazaki, Yumeka Ota ve Miyuki Konnai ile birlikte 28 Ekim’de Van’a gelmişti.

Ekip, Van merkez ile depremin en çok hasar verdiği Erciş ilçesinde ve köylerde çalışma yürüttü. Ekip, son olarak satın aldıkları kurbanlık hayvanları kesimevinde kestirip poşetlere koydukları etleri Akköprü Mahallesi’nde depremzedelere dağıtırken görüntülenmişti. Ardından Yumeka Ota ülkesine döndü. Bir süre daha Van’da kalmaya karar veren Miyuki Konnai ve Atsushi Miyazaki ise Bayram Otel’e yerleşti.

Fukişama’dan Van’daki enkaza...
41 yaşındaki Miyazaki, eylül ayında AAR’nın Tokyo ofisinde çalışmaya başlamıştı. Miyazaki bundan önce Filipinler’e insani yardım sağlayan bir STK’da çalışıyordu. 32 yaşındaki Miyuki Konnai ise deprem, tsunami ve nükleer felaket mağduru Fukişima eyaletinden. (dha, aa,Radikal)