'A Takımı'ndan dayak yiyen kardeşlere dava açıldı

'A Takımı'ndan dayak yiyen kardeşlere dava açıldı
'A Takımı'ndan dayak yiyen kardeşlere dava açıldı
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, evlerinin bahçesinde bira içerken, kendilerine 'A Takımı' diyen grubun saldırısına uğrayan iki kardeşe 'kasten yaralama' suçundan dava açtı. İki kardeş yarın hakim karşısına çıkacak.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi


Yılmaz Kayoz ve kardeşi Özkan Kayoz, 29 Mart 2013 günü Ankara ’nın Keçiören ilçesinde bulunan evlerinin bahçesinde bira içiyorlardı. Saat 22.00 sularında belediyenin görevlisi olduğu iddia edilen ve kamuoyunda A Takımı olarak bilinen bazı kişiler, resmi plakalı bir araçla yanlarına gelerek, içki içmemelerini istedi.

BİZ A TAKIMIYIZ


Dava dosyasına giren ifadelere göre aynı kişiler Kayoz kardeşlere “Siz kim olduğumuzu biliyor musunuz? Bize A takımı derler, biz adamı ne yaparız siz biliyor musunuz? Parkta içki içen dayağı yer, öğrenmediniz mi” dedi. Yılmaz Kayoz da içki içtikleri yerin evlerinin bahçesi olduğunu anlatarak “Parkta alkol almıyoruz, Parkla bir alakamız yok” diye konuştu.  Yaşanılan bu diyaloğu üzerine A takımı üyeleri, “kılıç” ve “sallama” diye tabir edilen kesici aletlerle Kayoz kardeşlere saldırdı. Olayın adliyeye intikal etmesi üzerine kimlikleri tespit edilen A takımı üyelerine dava açıldığı gibi, saldırıya maruz kalan Kayoz kardeşlere de “kasten yaralama” suçundan dava açıldı.

BELEDİYE BAŞKANIYIM


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Yılmaz Kayoz, Özkan Kayoz “şikayetçi şüpheli” sıfatıyla yer alırken, A takım üyesi olduğu ileri sürülen kişiler Ercan Uzun ve Tahir Uludağ da aynı sıfatla yer aldı. Ercan Uzun alınan ifadesinde, belediye çalışanı olduğunu kabul ederek, şunları anlattı: “Keçiören Belediyesine ait resmi plakalı araçla bölgemizde bulunan parkları kontrol ediyorduk. Günsazak Caddesi üzerinde bulunan Alparslan Gazi Parkı içerisinde alkol alan 2 şahıs gördük yanımda bulunan arkadaşlarımla beraber bu şahısların yanına giderek usulüne uygun olarak açıkta alkol almanın yasak olduğunu, bu parkta aile ve çocukların gelip gittiği bir park olması sebebiyle alkol almamaları yönünde uyarıda bulunduk. Bu esnada her iki şahıs küfür ederek bize vurmaya başladı. Biz de kendimizi savunmak üzere bu şahıslara orantılı ölçüde karşılık verdik.”
Tahir Uludağ da ifadesinde benzer anlatımlarda bulundu. Uludağ ifadesinde Kayoz kardeşlerin belediyenin resmi araçlarına zarar verdiğini de ileri sürdü.

BELEDİYEYE BAĞLADILAR

Kayoz kardeşler de ifadelerinde A takımı denen oluşumu 1994 yılında bu yana bildiklerini anlattı. Yılmaz Kayoz, A takımı hakkında şunları belirtti: “Benim bildiğim kadarı ile bu oluşum Ovacık’ta Etlik’te olmak üzere 6 kişinin ölümüne sebep olduğunu duymuş ve gazetelerden öğrenmiştim. A takımı Keçiören Belediyesine bağlı olarak çalışır. A takımı belediyeden emir alır. Kravatsız olarak koyu renk takım elbiseli giyerler. ”
Davanın ilk duruşması yarın Ankara 2. Sulh Ceza Mahkemesinde görülecek.