AB BAKANI BAĞIŞ'IN İLERLEME RAPORU YORUMU Reformlarımızın tescil belgesi

AB BAKANI BAĞIŞ'IN İLERLEME RAPORU YORUMU
Reformlarımızın tescil belgesi
AB BAKANI BAĞIŞ'IN İLERLEME RAPORU YORUMU
Reformlarımızın tescil belgesi
Bakan Bağış, AB raporu için, "Bir faslın (22. fasıl) müzakerelere açılmasının ilerleme raporuyla ilişkilendirilmesi bir ilk" dedi.

Türkiye’nin uyarısına rağmen Avrupa Komisyonu’nun tarihi değiştirmeyerek Kurban Bayramı’nda açıkladığı 2013 İlerleme Raporu hakkında bayram sona erene kadar yorum yapmayacağını daha önce açıklayan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bayram biter bitmez raporla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bağış, raporu, “Türkiye’nin reformlarının tescil belgesi” olarak nitelendirdi.
Bakan Bağış, dün yaptığı yazılı açıklamada, raporda öne çıkan başlıkları şöyle değerlendirdi:
FASIL ÖNÜNDE ENGEL YOK: 1998 yılından bu yana Türkiye için hazırlanan 16. ilerleme raporunun daha önceki raporlardan farklı bir özelliği var. 25 Haziran 2013 tarihinde toplanan Genel İşler Konseyi, 22. fasıl Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu faslının açılması konusunda mutabık kalmış ancak Hükümetlerarası Konferans’ın tarihinin ilerleme raporundan sonra belirleneceğini ifade etmiştir. Bir faslın müzakerelere açılmasının ilerleme raporuyla ilişkilendirilmesi sadece Türkiye’nin katılım süreci açısından değil, Avrupa Birliği’nin Genişleme Politikası açısından da bir ilktir. İlerleme raporunda 22. faslın açılmasını engelleyecek herhangi bir husus bulunmaması, Türkiye’nin reform sürecindeki kararlılığının en önemli göstergesidir.
KARNE DEĞİL: Raporun içinden makul ve yapıcı eleştirileri dikkatle not ederek, eksiklikleri gidermek için hassasiyetle hareket edeceğiz. Ancak, ilerleme raporları Türkiye için bir karne değildir.
AB, TÜRKİYE’NİN PUSULASI: AB birçok karanlık dönemde Türkiye’nin pusulası olmuş ve entegrasyon süreci sayesinde Türkiye’nin muasır medeniyet yönünden sapması engellenmiştir.
REFORM VURGUSU ÖNEMLİ: Hükümetimizin farklı alanlarda yürüttüğü kapsamlı reform çalışmaları ilerleme raporuna olumlu yansımış, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi’nden övgüyle bahsedilmiştir. Bu noktada AB’nin 2013 Türkiye İlerleme Raporu’nun, Türkiye’nin reform kararlılığının tescil belgesi olarak da nitelendirilmesi yanlış olmayacaktır.
DESTEK VE ELEŞTİRİLER: Raporda, hükümetin Çözüm Süreci’ne yönelik tarihi girişimleri dönüm noktası olarak addediliyor. Kültürel alanda kaydedilen ilerlemelerin ve azınlık hakları konusunda atılan adımların raporda altı çiziliyor. Bununla birlikte, neredeyse her konu başlığında atılan olumlu adımların ardından eleştirilerin ve ilerleme kaydedilmesi gereken alanların sıralandığı da görülmektedir.
EN ÖNEMLİ KONU: Bizim için en önemli konu komisyonun da 23. ve 24. fasılların müzakerelere açılması gerektiğinin altını çizmesidir.