AB Bakanı Bozkır: Obama'nın açıklamasını doğru buluyoruz

AB Bakanı Bozkır: Obama'nın açıklamasını doğru buluyoruz
AB Bakanı Bozkır: Obama'nın açıklamasını doğru buluyoruz
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, ABD Başkanı Obama'nın bu yıl yaptığı '1915 açıklaması'yla ilgili bir soru üzerine, "Obama'nın tarihi mesneti olmayan, hukuki geçerliliği olmayan bir kelimeyi telaffuz etmemesini doğru buluyoruz" dedi.

İSTANBUL Kumkapı'daki Meryem Ana Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen ayine katılan AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır çıkışta gazetecilere açıklamada bulundu. Ayinin ilk kez resmi olarak gerçekleştirildiğini hatırlatan Bozkır, "Böyle bir ayine iştirak eden Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin ilk bakanıyım" dedi.

“1915 olaylarını bir yıla hapsetmek ve bundan siyasi sonuçlar çıkarmak yanlış” diyen Bozkır, AB Parlamentosu'nun kararını da değerlendirdi. Avrupa Parlamentosu'nun kararının yok hükmünde olduğunu tekrarlayan Bozkır, " Hiç bir geçerliliği yoktur. Bundan önce 1987 yılında çıkan bir karar AB Adalet Divanı'na götürmüştür ve divanın 2003 yılında bir kararı vardır. Siyasi kararların hukuki geçerliliğinin olmadığı tescil edilmiştir. Kararın hiçbir geçerliliği olmadığı için sadece çıktığı andaki kadar bir yer yakacaktır "dedi.

ERMENİSTAN'DAKİ TÖRENLER

Ermenistan'daki törenlere katılımla ilgili bir soruya, "Kimlerin katılacağının kendilerinin bileceği bir iştir" yanıtını veren Bozkır, "Ama bugün Türkiye'de de Çanakkale savaşlarının yıl dönümüne 80'in üzerinde devlet başkanı, başbakan ve ülke temsilcisi katılıyor. Biz kendi ülkemize bakıyoruz. Kendi törenlerimize katılanlara bakıyoruz" diye konuştu.

Obama 'soykırım' demedi

"DOĞRU BULUYORUZ"

Bozkır'a Obama'nın açıklaması da soruldu. Bakan Bozkır, " ABD süper bir güçtür ve ABD Başkanı Obama'nın bu yıl yaptığı açıklamada da gerçekten tarihi mesneti olmayan, hukuki geçerliliği olmayan bir kelimeyi telaffuz etmemesini doğru buluyoruz. Bunun hem Türk Amerikan ilişkilerinin hem yangınlar olan bölgemiz bakımından ABD ile elbirliğiyle geleceğe bakmamızın bir teminatı olarak görüyoruz" dedi.

(Özgür ALTUNCU - Yaşar KAÇMAZ / DHA)

Diaspora Ermenilerinden Obama'ya tepki

HDK'dan 1915 açıklaması: Yüzyıllık acı... Yüzyıllık inkar...

Erdoğan'dan Osmanlı Ermenilerine: Torunlarınıza gönül kapımız sonuna kadar açık!

Rakel Dink: Bütün insanlığa acı acı ağlıyorum