AB Bakanı'ndan Özgecan tepkisi: Benim kızım olsa elime silah alır cezasını kendim verirdim

AB Bakanı'ndan Özgecan tepkisi: Benim kızım olsa elime silah alır cezasını kendim verirdim
AB Bakanı'ndan Özgecan tepkisi: Benim kızım olsa elime silah alır cezasını kendim verirdim
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili konuştu. Bozkır, "Şayet benim kızımın başına böyle bir olay gelseydi ben elime silahı alır bunun cezasını kendim verirdim. Bunun cezasına da katlanırdım" dedi.

RADİKAL- Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Jean Monnet Kürsü Başkanları'nı kahvaltılı toplantıda ağırladı. Ankara 'daki toplantıda Özgecan Aslan cinayeti ile ilgili konuşan Bozkır, cinayetle gündeme gelen idam cezası hakkında değerlendirmede bulunarak "Hem bir insan olarak hem baba olarak beni de derinden yaralamıştır. Özgecan'a Allah'tan rahmet diliyorum. Acılı ailesinin de kederini yürekten paylaşıyorum. Ancak idam cezası konusunu değerlendirirken sanıyorum bugün içinde bulunduğumuz psikoloji içinde değil çok daha sağlıklı bir ortamda değerlendirmemizin doğru olacağını düşünüyorum. İdam cezası Türkiye 'de 2000 yılında kaldırılırken çok uzun tartışılmış bir cezadır. 1986 yılından beri Türkiye'de idam cezası olmasına rağmen de bu gerçekleştirilmemiştir. Burada kişisel hislerle devletin reaksiyonunu ayırmak gerektiğini düşünüyorum.

Ahmet Çakar ağır konuştu, Nihat Doğan özür diledi

Şayet benim kızımın başına böyle bir olay gelseydi ben elime silahı alır bunun cezasını kendim verirdim. Bunun cezasına da katlanırdım. Ama devletlerin reaksiyonlarının bu şekilde olmaması gerekir. Devlete insan öldürmek bir anlamda yakışmaz diye düşünüyorum. Devletin görevi suçluyu yakalamaktır ve hak ettiği en ağır cezayı vermektir. Devlet herkese adalet çerçevesinde yaklaşmak durumundadır. Özgecan'ı öldürenleri lanetliyorum. Son günlerini cezaevinde acı, pişmanlık ve utanç içinde geçirmelerinin onlara verilecek en büyük ceza olduğunu düşünüyorum. Mevcut kanunlarımızdaki en ağırlaştırılmış müebbet cezasının bu tip suçlar için idam cezası yerine uygulanmasının daha doğru olacağını düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

 

'Olay benim kızım minibüsten indikten sonra olmuş, şoktayız'

Özgecan Aslan için #Özgecanicinsiyahgiy kampanyası

Acun Ilıcalı, Nihat Doğan'ı Survivor kadrosundan çıkardı

Özgecan'ın katil zanlıları tutuklandı, 3 ayrı cezaevine kondu

ANKARA/DHA 


  http://www.radikal.com.tr/129424612942466

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  kısas - isakent

  Çünkü, ey derin kavrayış sahipleri, adil karşılık [kuralın]da sizin için hayat vardır, böylece belki Allah'a karşı sorumluluğunuzun bilincinde olursunuz Bakara/179

  DUYGULAR.....ZİHİNSEL YAPILAR.... - Sebodil

  Duyguları zihinsel yapılar denetler.Zihinsel yapıları ise yaşantılar,eğitim ve öğretim oluşturur.Ülkemizde yaşananlar etik değerleri geliştirebilecek niteliklerde değildir. Eğitim ve öğretim ise etik değerleri köreltecek niteliklere sahiptir. Kopya çekmenin övünülecek bir maharet olduğu duygusunu yaşatan sistem insani değerleri koruyamaz.Algısal-zihinsel,algısal-belleksel , duygusal- zihinsel , öz denetimsel-zihinsel , etik - zihinsel yetiler eğitim ve öğretim sistemiyle geliştirilebilir. Algısal-zihinsel yetiler geliştirilmeden diğer yetilerin geliştirilmesi imkânsızdır.Öğretim sistemimiz,algısal-zihinsel yetileri geliştirmekte yetersiz kalmaktadır.EZBERLEMEYİ ODAKLI SİSTEM, HAFIZAYI DA ÇÖKERTMEKTEDİR. BU DURUMDA İNSANLIK DEĞERLERİ kaybolur gider...Acılar süreklilik kazanır.

  devlete ne gerek var yaaa.. - sofronitsky

  herkes eline alsın silahı versin cezasını.. devlete ne gerek var diyen bir de ab bakanı ülkemde.. sahi ülke kaldı mı geriye.. off..

  ... - UlasK

  Elinize silah almayın Sayın Bakan! Sadece yasaları sertleştirin. En büyük silah sizin elinizde. İsterseniz çözersiniz bu sorunu. Ancak partiniz "mini etek tahrik sebebi" zihniyetinde olan bir parti. Kendi anlayışınızı sorgulayın. Çünkü böyle sözlerle, böyle bir mantıkla siz veriyorsunuz o insanları eline o silahları!..

  AFERIN SANA BAKAN OLACAKSIN BIR DE - user391253

  Ülkede herşey rezalet. Bakanın yaptığı açıklamaya bak. Özgecan'a yapılan şey her ne kadar canice işlenmiş, insanlık dışı bir suç olsa da bunun cezasını sen veremezsin, millete kendi adaletini sağlamayı özendiremezsin. Yarın bir gün insanlar kendi kızgınlık ,öfke derecesine göre kendi adaletini kendi sağlamaya çalısırsa ortalık teksasa döner. ne adalet kalır ,ne hukuk.

  Yok Artık!!! - halukaka

  Acılı babaya gösterdiğiniz yola bakın! Ayıptır kardeşim. Adamcağız kızını kaybetti, bir de hapislerde mi sürünsün istiyorsunuz? Saçma sapan laflarla gaza getirmeyin insanları. Eminim zaten zor yatıştırmışlardır. Sen devletsin. Sen devlet olacaksın, cezasını vereceksin. 14 yaşında çocuklar eline taş aldı diye sokak ortasında kafasından vururken havanızdan geçilmiyor da, elin sapık tecavüzcüsünü cezalandırırken mi aciz kalıp insanlara "kendiniz verin cezasını" diyebiliyorsunuz? Aldığınız vergilerin hakkını verin hakkını!!!