AB Bakanlığı'ndan 'tozpembe' rapor

Türkiye , AB’nin İlerleme Raporu’na bir ‘karşı rapor’ ile yanıt verdi. Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı, Türkiye’de 2012 yılında hayata geçirilen reformları içeren bir ‘İlerleme Raporu’ hazırladı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Türkiye’nin özgüven belgesidir” diye nitelendirdiği rapor için, “Ülkemizin reform kararlılığını sorgulayanlara anlamlı bir cevaptır” değerlendirmesi yaptı.
Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın talimatı, AB Bakanlığı’nın koordinasyonu ve ilgili tüm bakanlıkların katkı ve değerlendirmeleriyle hazırlanan rapor, AB Bakanlığı’nın internet sitesinde paylaşıldı. Bağış, raporla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, AB’nin bu yıl yayımladığı Türkiye’ye ilişkin İlerleme Raporu’nun ‘taraflı’ olduğunu savunarak, ‘Türkiye’nin son bir yılda birçok reform adımını cesaretle atmasına rağmen AB Komisyonu’nun bunları görmezden geldiğini’ belirtti ve Türkiye’nin kendi İlerleme Raporu’nu hazırlayacak noktaya erişmesinin ‘ülkenin özgüveninden kaynaklandığını’ kaydetti. Bağış, 2002 yılından bu yana AB müktesebatına uyum içeren yaklaşık 2 bin mevzuatın hayata geçirildiğini de belirtti.
AB İlerleme Raporu’nun Türkiye’ye yönelik eleştirilerine bir yanıt niteliğinde de olan raporda, ‘Siyasi Kriterler’, ‘Yargı ve Temel Haklar’ ve ‘Adalet, Özgürlük ve Güvenlik ’ alanlarında 3. Yargı Paketi’nin yürürlüğe girdiği, 4. Yargı Paketi’nin çalışmalarının da devam ettiği hatırlatıldı. 2006’da yüzde 49,2 olan tutukluluk oranının, Aralık 2012 itibariyle yüzde 23,5’e düştüğü, işkenceye karşı BM Sözleşmesi’ne Ek İhtiyari Protokol’ün onaylandığı, 5. sınıftan itibaren seçmeli ‘Yaşayan Diller ve Lehçeler’ dersi verilmeye başlandığı vurgulandı.