AB: Biz karışmayız

Avrupa Birliği (AB), YÖK Yasası konusundaki tavrını açıkladı: "Biz karışmayız." AB Komisyonu'nun dünkü basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu uyanıtlayan komisyon sözcülerinden Jean Christophe Filori şunları söyledi...

BRÜKSEL - Avrupa Birliği (AB), YÖK Yasası konusundaki tavrını açıkladı: "Biz karışmayız." AB Komisyonu'nun dünkü basın toplantısında konuyla ilgili bir soruyu uyanıtlayan komisyon sözcülerinden Jean Christophe Filori şunları söyledi:
"Türkiye'de eğitim sistemini düzenleyen bir yasa konusunda neden tavır alalım? Fransa'daki özel Katolik okulların öğrencilerinin üniversitelere girme hakları konusunda nasıl yapacak bir yorumum yoksa, TBMM'nin kararına ilişkin de bir yorumum yok. AB bu tür tartışmalarda taraf olmayacak. Bu Türkiye'nin tartışması."
AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Hans-Jörg Kretschmer ise, önceki gün Türk Silahlı Kuvvetleri'nin YÖK tasarısına ilişkin görüş bildirmesini olumlu bulmadığını söylemişti. Kretschmer, TSK' nın tartışmaya dahil olmasını,
'geriye atılmış adım' olarak nitelemişti. Dışişleri Bakanlığı da, dün, Kretschmer'i uyarmıştı. Bakanlık sözcüsü Namık Tan, "Yabancı ülke temsilcilerinin bulundukları ülkelerde göz önüne almaları gereken davranış kodları var. Buna özen gösterilmesini isteriz" demişti.