AB destek verdi, Trabzonlu kadın normal doğuma yöneldi

Avrupa Birliği destekli proje sayesinde, Trabzon'da çocukların dünyaya gelme biçimi değişti. Sezaryenyenle doğum yapma oranı, bir yılda yüzde 48'den 40'a düştü. "Hedefimiz sezaryen oranını yüzde 2 oranında düşürebilmekti" diyen yetkililer mutlu.

TRABZON - Avrupa Birliği destekli proje sayesinde, Trabzon'da çocukların dünyaya gelme biçimi değişti. Sezaryenyenle doğum yapma oranı, bir yılda yüzde 48'den 40'a düştü. "Hedefimiz sezaryen oranını yüzde 2 oranında düşürebilmekti" diyen yetkililer mutlu.
Sezaryen bebeğin ters gelmesi, kadının leğen kemiğindeki anomaliler, annenin yaşının ileri olması gibi durumlarda hem annenin hem de bebeğin hayatını kurtaran bir yöntem. Ancak herhangi bir tıbbi zorunluluk olmadığı halde, sezaryenin adeta bir 'moda' halinde yaygınlaşması tartışılıyor.
Trabzon bu konuda pilot il oldu. Türkiye Aile Planlaması Derneği (TAPD) Trabzon Şubesi, 'Normal doğum sezaryen doğumdan daha iyidir' projesi kapsamında Kaymaklı Mahallesi'nde Türkiye'nin 'ilk ücretsiz gebelik merkezi'ni kurdu. AB'den sağlanan 180 bin avroyla kurulan merkezde 667 hamileye normal doğum sürecinin ne olduğu, nasıl hazırlanılacağı anlatıldı. Hamilelikte beslenme, spor eğitimi, doğuma psikolojik hazırlık için destek verildi. Kadınlar ebeler tarafından düzenli olarak muayene edildi.
Türkiye Aile Planlaması Derneği Trabzon Şube Başkanı ve Proje Koordinatörü Dr. Erzen Aysun Gümele'ye göre sonuç ilgi çekiciydi: "237 gebeden 140'ı normal doğum, 96'sı sezaryenle doğum yaptı. Bunların bir kısmı ilk doğumlarını sezaryenle yaptıkları için mecburen tekrar sezaryenle doğum yapmak durumunda kalan kadınlardı. 430 gebemizin durumu henüz belli değil, bir gebemiz düşük yaptı. Projeyle ilin yüzde 48 olan sezaryenli doğum oranı yüzde 40'a düştü. Biz sezaryenle doğum oranında yüzde 2'lik düşüş beklerken yüzde 8 düşüş sağlandı."
Trabzon rekora koşuyordu
Gümele'nin verdigi bilgiye göre dünyada sezaryen oranı yüzde 14, Türkiye'de yüzde 25.5'ken Trabzon'daysa bu oran yüzde 48'e dayanmıştı.