AB Dönem Başkanı Portekiz ve AB Konseyi, PKK'yı kınadı

Türk halkına başsağlığı dileyen Portekiz ve AB Konseyi, Ankara'nın PKK'nın provokasyonuna gelmemesini istedi.

ANKARA/STRASBOURG - AB Dönem Başkanı Portekiz ve Avrupa Konseyi Hakkari’de düzenlenen terör saldırısını kınadı.

Portekiz’in Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla yapılan açıklamada, "PKK’nın Türkiye sınırları içinde düzenlediği terör eylemi bütünüyle kınanmaktadır" denildi. Açıklamada, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileğinde bulunuldu ve Türk halkının üzüntüsünün paylaşıldığı belirtildi.

Uluslararası toplumun, özellikle bölgedeki ülkelerin, terörizmle mücadelede ve vatandaşlarını koruma çabasında Türkiye’ye destek vermesi gerektiği ifadesinin yer aldığı açıklamada, aynı zamanda hukukun üstünlüğüne, bölgede barışın ve istikrarın korunmasına saygı duyulması ve aşırıya kaçan askeri hareketten kaçınılması istendi. Açıklamada, bu değerlere saygı duyulmamasının, PKK’nın provokasyon ve şiddete dayalı stratejisini başarıya ulaştıracağı kaydedildi.

Açıklamada, Dönem Başkanlığı'nın, sorunun çözümünde, Irak ile Türkiye arasındaki diyalog ile işbirliğinin önemine inandığı ifade edildi ve Irak hükümeti ile Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetime, Irak topraklarının Türkiye’ye yönelik şiddet eylemleri için kullanılmayacağını garanti etmeleri çağrısında bulunuldu.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tery Davis de PKK ’nın son terörist eylemlerini kınadı. Davis yaptığı yazılı açılamada, "Öldürülen ve kayıp askerlerin aileleri ile arkadaşlarının duygularını paylaşıyorum. Türk halkına başsağlığı ve dayanışma mesajı gönderiyorum" dedi.

Türk hükümetinin, uluslararası hukuk ve insan hakları sözleşmesine saygı ilkesi çerçevesinde, terörle mücadelede uluslararası toplulukluktan gerekli bütün desteği alması gerektiğini ifade eden Davis, sorunun çözümü için Irak hükümeti nezdinde yapılan diplomatik girişimleri de takdir ettiğini söyledi. (aa)