AB fonunda bit yeniği arayınca tesisten oldular

Şimşirli Köyü'nde yapılmak istenen 350 bin avro tutarındaki kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi projesi 'AB bize niye para veriyor' sorusuna takıldı.

RİZE - Şimşirli Köyü'nde yapılmak istenen 350 bin avro tutarındaki kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi projesi 'AB bize niye para veriyor' sorusuna takıldı.
Rize'nin İkizdere Kaymakamı Emre Çınar, köyde yaşananları şöyle anlattı: "AB hibesiyle Şimşirli'ye kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi yapmayı düşündük. Bu amaçla bir proje hazırlayıp ilgili makamlara sunduk. Proje ön elemeden geçti. 350 bin avronun yüzde 90'ı AB fonlarından hibe olarak karşılanacak, geri kalan kısmını biz karşılayacaktık."
Arıtma tesisinin yapılacağı yeri belirleme çalışmaları başlayınca köyden itiraz sesleri yükselmeye başladı. Çınar, şöyle devam etti: "367 nüfusu olan köy için 367 metrekarelik arazi gerekiyordu. Köyün üç mahallesinden birinin sakinleri, 'Biz AB parasını istemiyoruz' diyerek projeye karşı çıktı. Bunun üzerine biz de projeyi diğer iki mahallede yapmaya karar verdik. Ancak bu sefer de arıtma tesisini yapmayı düşündüğümüz arazinin sahiplerinden biri, toprağını vermedi. Bu nedenle projeden vazgeçmek zorunda kaldık."
Çınar'a göre Şimşirli Köyü önemli bir fırsatı kaçırdı.
'İşe siyaset karıştı'
Şimşirli Muhtarı Necmi Şimşek'se dertliydi: "Köylülerin arasında işe siyaset karıştıranlar oldu. Köyde birliği sağlayamadık. Bazı köylüler, 'AB bize niye bedava, hibe para veriyor, bunun altında Avrupa emperyalizmi yatıyor, il özel idaresi bu tesisi yapsın' dedi. Projeye yazık oldu."