AB için 10 değişiklik

Hükümetin bir süredir hazırlığını sürdürdüğü Anayasa değişikliği teklifine son şekli verildi. Değişikliklik teklifinin 10 maddeyle sınırlı olduğunu belirten Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, "Geniş kapsamlı bir değişiklik için zaman yok.

ANKARA - Hükümetin bir süredir hazırlığını sürdürdüğü Anayasa değişikliği teklifine son şekli verildi. Değişikliklik teklifinin 10 maddeyle sınırlı olduğunu belirten Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, "Geniş kapsamlı bir değişiklik için zaman yok. Şu anda doğrudan AB süreciyle ilgili 10 maddelik bir değişiklik söz konusu" dedi. Tayyip Erdoğan başkanlığında dün toplanan Bakanlar Kurulu, Anayasa değişikliği hazırlıklarını gözden geçirdi. Hükümet Sözcüsü Çiçek, değişikliklerin kadın erkek eşitliğini düzenleyen 10. maddeyle Ceza Yasası'ndan çıkarılmış olan idam cezasına atıfta bulunan 15, 17 ve 85. maddeleri kapsadığını söyledi. Çiçek ayrıca, 38, 90, 131 ve 160. maddelerin de değişiklik paketinde yer aldığını belirtti. Anayasa değişikliğinden sonra yasalarda gerekli değişiklikleri öngören 8. uyum paketinin çıkarılacağını kaydeden Çiçek, teklifin AB'ye uyum süreciyle sınırlı olduğunun altını çizdi. Çiçek, Yolsuzlukla Mücadele Yasa Tasarısı'nın da Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi.
İşte değişecek maddeler
143. madde: Devletin iç ve dış güvenliğini ilgilendiren suçlara bakmakla görevli DGM'lerin yerine ihtisas mahkemesi kurulacak.
131. madde: Genelkurmay'ın YÖK'teki kontenjanı kaldırılacak.
160. madde: Sayıştay'ın denetimi mümkün hale getirilecek.
90. madde: TBMM tarafından onaylanan uluslararası anlaşmalar Anayasa Mahkemesi'nin üstünde tutulacak.
15-17-38-87. maddeler: TCK' dan çıkarılan ölüm cezası Anayasa'dan da temizlenecek.
10. madde: Kadın-erkek eşitliği vurgulanacak.
30. madde: Basın özgürlüğüne Anayasa güvencesi.