AB için güçlü destek

Ev sahipliğini üstlendiği NATO zirvesinde Avrupa Birliği üyeliği için de yoğun kulis yapan Türkiye, Almanya, Fransa ve İtalya'dan açık destek aldı.

İSTANBUL - Ev sahipliğini üstlendiği NATO zirvesinde Avrupa Birliği üyeliği için de yoğun kulis yapan Türkiye, Almanya, Fransa ve İtalya'dan açık destek aldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, birçok Avrupalı liderden aralıktaki zirvede Türkiye'ye müzakere tarihi verilmesi için destek isterken, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder, Fransa Cumhurbaşkanı Jacgues Chirac ve İtalya Dışişleri Bakanı Franço Frattini, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda güçlü mesajlar verdi.
Erdoğan, yakın markaja aldığı Schröder ve Chirac'a önceki akşam Topkapı Sarayı'nda "Türkiye, aralık ayında müzakerelere başlama konusunda net bir sonuç beklemektedir. Bu çerçevede de sizin ve ülkelerinizin görüşlerine büyük önem veriyoruz. Türkiye'ye destek olun" dedi. İki lider de Erdoğan'a daha önce bu konudaki görüşlerini açıkladıklarını anımsatarak,
"Görüşlerimizde ısrar ediyoruz. Komisyon raporu doğrultusunda Türkiye için elimizden geleni yapacağız" diye konuştu.
'Tarih verilmeli'
Schröder, dünkü basın toplantısında da Türkiye'nin AB üyelik süreciyle ilgili olarak şunları söyledi:
"Türkiye'de gelenek, görenek ve modernliğin, farklı dinlerle birlikte nasıl muhteşem bir uyum içinde yaşadığını gördük. İşte AB'de karar vereceğimiz Türkiye bu. Benim gördüklerimi, Türkiye'nin AB üyeliğinde hâlâa kafalarında bazı sorular olanların görmesini ve düşüncelerini bir kez daha gözden geçirmelerini isterdim. Her şey muhteşem ve etkileyiciydi. Başbakan Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Chirac ile görüşmemizde, Türkiye'nin AB üyeliyle ilgili olumlu düşüncemizi bir kez daha güçlü bir şekilde vurguladık. Modern ve kendine güvenen Türkiye, AB'den müzakere tarihi almalıdır. Türkiye, kendisinden istenen şartları hızla yerine getirmiştir."
'Geri dönüş yok'
Chirac da basın toplantısında Türkiye-AB ilişkileri konusunda Schröder ile görüş ayrılığı olmadığını belirterek, "Komisyon raporu çıkmadan görüş bildirmemi beklemeyin. Ancak kişisel görüşüm, Türkiye'nin AB üyeliği yolu geri dönülemez bir süreçtir" dedi.
İtalya: Türkiye sembol
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile dün bir araya gelen İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini de "Türkiye, AB sürecinde bizim dostluğumuza güvenebilir" diye konuştu. AB'nin yeni dönem başkanlığını Hollanda'nın yapacak olmasının Türkiye için olumlu olacağını belirten Frattini, birliğin diğer üyelerinde de Türkiye'ye yönelik aktif bir destek olduğunu vurguladı. Frattini, şöyle konuştu:
"Organizasyon Türkiye'nin gücünü ve kapasitesini gösterdi. Dışarıya çok iyi bir imaj veriyorsunuz. Bu sözleri övgü olarak değil, objektif bir gözlem olarak söylüyorum. Türkiye'yi kültürlerarası uyum ve diyaloğun sembolü olarak görüyoruz."NATO'yla ilgili haber ve fotoğraflar: Deniz Zeyrek / Hilal Köylü / Tolga Akıner / Ahmet Şık / Timur Soykan / Hatice Yaşar / Ulaş Yıldız / İsmail Saymaz / Umay Aktaş / Emre Boztepe