AB ile anlaşmadan bir gün sonra 1300 mülteci gözaltına alındı

AB ile anlaşmadan bir gün sonra 1300 mülteci gözaltına alındı
AB ile anlaşmadan bir gün sonra 1300 mülteci gözaltına alındı

Fotoğraf: Arşiv

AB ile 3 milyar Euro mali yardım, müzakere sürecinin hızlanması ve vize muafiyeti karşılığında işbirliği anlaşması imzalayan Türkiye, bu uzlaşmadan bir gün sonra kaçak göçmen operasyonuna girişti.

RADİKAL - Hafta sonu Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da katıldığı Brüksel'deki göçmen krizi zirvesinde Avrupa Birliği ve Türkiye'nin işbirliği konusunda uzlaşmasından bir gün sonra, Türkiye sahillerinden Yunan adalarına gitmeye çalışan 1.300 göçmen gözaltına alındı.

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre Anadolu Ajansı, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinden Yunanistan'ın Midilli Adası'na şişme botlarla geçmeyi planlayan göçmenlerin gözaltına alındığını belirtti.

Gözaltına alınanların büyük kısmının Suriyeli, Iraklı ve Afgan oldukları da belirtildi. Operasyonda bazı insan kaçakçılarının da gözaltına alındığı ifade ediliyor.

AB-TÜRKİYE ANLAŞMASI

Davutoğlu'nun da katıldığı AB zirvesinde Türkiye'ye, ‘mülteciler sorunu konusunda işbirliği yapması’ karşılığında ilişkileri 4 temel alanda geliştirme taahhüdü verilmişti:

  1. AB'ye üyelik sürecinin hızlandırılması
  2. 3 milyar euro finansal destek
  3. Türkiye vatandaşlarına Schengen Bölgesi'nde vize serbestisi
  4. 400 bin Suriyeli mültecinin yasal yollarla AB'ye alınması

AB'nin sunduğu bu üç taahhüdün hayata geçirilmesi ise Türkiye'den talep edilen konulara bağlı:

  1. Ankara'nın sınır güvenliğini artırması
  2. İnsan kaçakçılığıyla etkin mücadele
  3. Geri Kabul Anlaşması'nın imzalanması

Her ne kadar anlaşmanın pek çok noktasının diplomatik bir dille yazıldığı ve kasten muğlak bırakıldığı ifade edilse de, Türkiye'de bireysel özgürlükler ve ifade özgürlüğü alanlarındaki endişelerin AB tarafından bir kenara itildiği eleştirileri de yapılmış, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye Temsilcisi Andrew Gardner, "Bu anlaşma AB'nin vicdanına kirli bir leke olarak düşmüştür” demişti.