AB ile ilgili tüm soruların merkezi

Avrupa Birliği (AB) ve genişleme süreciyle ilgili olarak, kamuoyuna, her kesimden ve her meslekten kişilere kapsamlı bilgi sunmak amacıyla kurulan, Avrupa Birliği Bilgi Merkezi (ABBM) yarın açılıyor.

İSTANBUL - Avrupa Birliği (AB) ve genişleme süreciyle ilgili olarak, kamuoyuna, her kesimden ve her meslekten kişilere kapsamlı bilgi sunmak amacıyla kurulan, Avrupa Birliği Bilgi Merkezi (ABBM) yarın açılıyor. Merkezde görev yapan uzmanlar, Avrupa Birliği ile ilgili her soruya yanıt verecek.
İki temel hedef
ABBM, 2003 Ocak ayından beri devam eden 'AB İletişim Projesi'nin amaçları doğrultusunda kurulan bir merkez. Projenin iki temel hedefi bulunuyor.
Biri, kamuoyuna ve belirli hedef gruplarına AB ve genişleme süreci hakkında doğru ve tarafsız bilgi sağlamak. Diğeri, Türkiye'nin uyum çerçevesinde atması gereken adımlar hakkındaki yanlış anlamaları ortadan kaldırmak.
Tüm bunları kamuoyuyla paylaşmak üzere kurulan ve ücretsiz hizmet veren ABBM herkese açık. Merkeze gelenler, kullanıma açık 10 bilgisayarla AB ve Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği veri tabanlarına erişme ve araştırma yapma olanağına sahip olacak. Ayrıca AB ve AB-Türkiye ilişkileriyle ilgili son gelişmelere, etkinliklere ulaşılabilecek.
Merkezde çalışan dört uzman, gelen ziyaretçilerin, telefonla ve faksla merkeze ulaşanların bütün sorularını yanıtlayacak. Merkezin direktörü olan Seda Domaniç, Avrupa Birliği'nin Türkiye'de 160 projeyi desteklediğini, ancak kamuoyunun bundan haberdar olmadığını belirtti. Domaniç, şu bilgileri verdi:
Hizmetler ücretsiz
"Amacımız, adaylık sürecimizi tarafsız anlatmak. 2004'ün Türkiye'de AB yılı olmasını sağlamak istiyoruz. Merkezde AB politikaları ve AB-Türkiye ilişkileriyle ilgili yayınlar bulunacak. Herkes, kaynak kitaplar ve süreli yayınların dışında iki aylık çıkardığımız dergiden ücretsiz faydalanabilecek.
Gençler bizim için çok önemli. Milli Eğitim Bakanlığı ile irtibata geçip, ortaokul, lise ve üniversite öğrencilerinin merkezi gezmelerini ve bilgi almalarını sağlayacağız. Ama merkez herkese açık. İsteyen, istediği zaman gelebilir." Taksim'de bulunan merkeze ulaşmak için: 0212 244 89 29