AB ile yeni sorun: Et

İlaç sıkıntısı bitmeden
AB ile ilaçtaki veri imtiyazı sorununun ardından gözler et ithalatına çevrildi. Türkiye yedi yıl önce AB ülkelerinden yılda 19 bin ton dondurulmuş kırmızı et ve 3 bin 500 tonluk da besi hayvanı almayı taahhüt etti, ancak ithalat şimdiye kadar başlamış değil.
Gerekçe: 'Deli dana' var
AB konuyu her toplantıda Türkiye'nin önüne getiriyor, yaptırım gündeme gelebilir. Dışişleri de rahatsızlığını Tarım Bakanlığı'na iletti. Ancak Tarım Bakanlığı, 'deli dana riski'ni gerekçe göstererek direniyor.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında ilaçta 'veri imtiyazı' konusunda yaşanan 'nota' krizinin ardından, gözler yedi yıldan beri çözülemeyen 'et ithalatı' sorununa çevrildi. Türkiye'nin AB ülkelerinden yılda 19 bin ton dondurulmuş kırmızı et ve 3 bin 500 tonluk besilik hayvan ithalatı yapmak üzere 7 yıl önce verdiği taahhüt, müzakereler sırasında ayak bağı olacak.
Dışişleri 'rahatsız'
Tarım Bakanlığı 'deli dana' hastalığı nedeniyle et ithalini yasakladığı için, AB'ye verdiği bu taahhüdünü 7 yıldır yerine getirmedi. AB'nin her toplantıda Türkiye'nin önüne getirdiği konuyla ilgili olarak yeni yaptırımlara gidebileceği belirtilirken, Dışişleri Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı da taahhütlerin yerine getirilmemesi nedeniyle rahatsızlıklarını Tarım Bakanlığı'na bildirdi. Tarım Bakanlığı ise AB'den ithalat yapılmaması konusunda 'deli dana' gerekçesindeki ısrarını sürdürüyor.
Türkiye'nin taahhüdü
AB ile müzakerelere başlanması öncesinde, geçmiş sorunlar tek tek ortaya çıkmaya başladı. AB Tarım Protokolü uyarınca 1/98 sayılı Ortaklık Konseyi kararına imza atan Türkiye, AB'den her yıl 19 bin ton kırmızı et, 3 bin 500 ton besilik büyükbaş hayvan ithal edeceğini taahhüt etmişti. Buna karşılık AB'ye ihraç edilecek diğer tarım ürünleriyle ilgili olarak da gümrük vergisi indirimleri almıştı. Söz konusu etin 5 bin tonluk miktarı için yüzde 30, 14 bin tonu için ise yüzde 43 gümrük vergili tarife kontenjanı tanınmıştı.
Tarım Bakanlığı ile AB arasın-da yedi yıldan beri tartışılan konudan Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) ve Dışişleri Bakanlığı'nın da rahatsız olduğu öğrenildi.
Tarım ürünleri ticaretinde karşılıklı tanınan tavizler bulunduğunu hatırlatan DTM, Tarım Bakanlığı'na ilettiği görüşte AB'nin, et taahhüdünün yerine getirilmemesi nedeniyle daha önce 14 bin ton karpuz ve 30 bin ton domates salçası için sıfır gümrükle Türkiye lehine açılan tarife kontenjanlarını askıya aldığını anımsatarak, taahhütlerin yerine getirilmemesi nedeniyle ticari kayıpların oluştuğu öne sürüldü. DTM, Tarım Bakanlığı'nın uygulamasını gözden geçirmesini de istedi. Dışişleri Bakanlığı ise AB ile her görüşmede konunun gündeme geldiğini ve siyasi müzakerelerde Türkiye'nin elini zayıflattığını belirterek, Tarım Bakanlığı'nın uygulamasını değiştirmesi yönünde talepte bulundu.
Son olarak AB Tarım Komiseri Franz Fischler bir mektupla Tarım Bakanlığı'nı uyarırken, AB Ticaretten Sorumlu Komiseri Pascal Lamy'de temmuzda gerçekleştirdiği ziyaretinde konuyu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'e iletti.
Fischler'in mektubuna yanıt veren Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü, damızlık hayvan ithalatına Türkiye'nin sınır koymadığını belirtirken, AB'ye 3 bin baş damızlık hayvan ithalatına izin verildiği ancak bunun da AB ülkelerinin tamamından değil belirlenen ülkeler kapsamında alınacağını söyledi. Bakanlığın belirlediği ülkeler sınıflamasına sadece İsveç'in girdiği belirtildi.
'Garanti istiyoruz'
Tarım Bakanlığı yetkilileri et ithalatı ile ilgili sorular üzerine Türkiye'nin AB ülkelerinde görülen çeşitli hastalıklar nedeniyle ithalatı yasakladığını hatırlatarak, "AB ülkelerinden hayvan hastalıkları konusunda 'devlet garantisi' vermeleri durumunda ancak ithalat yapabiliriz. Bu ülkeler de bize bu garantiyi veremiyor" dedi.
2 milyar dolarlık risk
Daha önce Avrupa Konseyi'nin 1/98 sayılı 'Türkiye'ye tarım ürünlerinde tercihli rejim uygulanmasını' öngören kararını askıya alacağı yönünde bir yönetmelik çıkarabileceği belirtilmişti. Türkiye'yi zaman zaman sözlü olarak uyaran Avrupa Birliği'nin Türk tarım ürünlerine yönelik tavizlerin tamamını askıya alması halinde, topluluğa yönelik yıllık ortalama 2 milyar dolarlık ihracatın riske girebileceği ve şimdiye kadar gümrüksüz olarak giren Türk tarım ürünlerine, ortalama yüzde 15-20 vergi uygulamasının gündeme gelebileceği vurgulandı.


    http://www.radikal.com.tr/7343947343940

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.