AB Komisyonu heyetinden tavuk tesisine övgü

Avrupa Birliği Komisyonu Teknik Destek ve Bilgi Değişim Merkezi (TAIEX) heyeti "İçerisi tıpkı hastane gibi" dedikleri tavuk kesimhanesinin kapısından bakmakla yetindi.

BALIKESİR/ANKARA - Avrupa Birliği Komisyonu Teknik Destek ve Bilgi Değişim Merkezi (TAIEX) heyeti "İçerisi tıpkı hastane gibi" dedikleri tavuk kesimhanesinin kapısından bakmakla yetindi.
H5N1 tipi virüse rastlanan Manyas'ın Kızıksa beldesinde incelemelerde bulunan Erik Stougaard başkanlığındaki heyet, İlçe Tarım Müdürlüğü'nde tutulan rapor ve belgeleri inceledi. AB uzmanları, daha sonra Balıkesir yolundaki Bu Piliç tesislerine geçti. Tesis Genel Müdürü Mehmet Sabit Yılmaz'dan bilgi alan Erik Stougard ve Philippe Houdart, ayrılırken kesimhaneye uzaktan bakıp, "İçeriye girmeye gerek yok. Kesimhane hastane gibi" dedi.
Akdağ: Kuş gribi gündemden düşmeli
AKP grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ da artık kuş gribi konusunun Türkiye'nin gündeminden düşmesi gerektiğini söyledi. Akdağ, "Kızıksa'da kuluçka dönemi geçtiği için orada artık insan kaynaklı bir problem hiç düşünmüyoruz. Başından beri söylediğimiz şudur; ülkede yaygın bir problem yoktu, şimdi hiç yok" diye konuştu.Roche: Tamiflu lisansını verebiliriz
Roche: Hükümet ve firmalarla işbirliğine hazırız: İsviçreli ilaç firması Roche, kuş gribi virüsüne maruz kalanlara verilen 'Tamiflu' adlı antiviral ilacın üretimi için diğer firmalara lisans vermeye hazır olduğunu açıkladı. 40'tan fazla ülkeden sipariş aldıklarını belirten Roche yetkilileri, bu yıl üretim kapasitelerini iki katına çıkarmak istediklerini, ayrıca Tamiflu üretimi için tüm hükümetlerle ve ilaç firmalarıyla görüşmeye ve lisans vermeye hazır olduklarını söyledi.
Yunanistan'da tavuk yasağı: Yunanistan kuş gribi vakası şüphesiyle
Sakız Adası ile buna bağlı Inuses ve Psara adalarından yurtiçi ve yurtdışına tavuk sevkıyatını yasakladı.
Ağrı için bilgi istendi: Merkezi Paris'te bulunan Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü (DHSÖ), Ağrı'nın Patnos ilçesinde telef olan yaklaşık bin tavuk ile ilgili Türk yetkililerden ayrıntılı bilgi istedi. Türkiye, tavukların kuş gribinden ölmediğini açıklamıştı.
Kuş gribi küresel tehdit: Kuş gribi için Lüksemburg'da bir araya gelen AB dışişleri bakanları, hastalığı 'küresel tehdit' olarak tanımladı. AB Komisyonu'nun sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu üyesi Markos Kyprianou, "Uluslararası bir eylem ve Asya ile dayanışmaya ihtiyaç var" dedi.
Fransa'da 50 milyon maske: Fransa'da kuş gribi tehlikesine karşı hastanelere toplam 50 milyon adet maske dağıtıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7606217606210

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.