AB kuduzu bitirecek

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegre olabilmesi, malların serbest dolaşımı için hayvan hastalıklarının bitirilmesi gerekiyor. Bu yönde kuduz hastalığına karşı bir adım atılıyor.

ANKARA - Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne entegre olabilmesi, malların serbest dolaşımı için hayvan hastalıklarının bitirilmesi gerekiyor. Bu yönde kuduz hastalığına karşı bir adım atılıyor. Başta sokak köpekleri olmak üzere tüm hayvanlar üç yıl süreyle aşılanacak, ormanlara da aşılı yiyecekler bırakılacak.
Avrupa'da evcil hayvan kuduzu görülen tek ülke olan Türkiye, bu hastalığın yok edilmesi için de AB'den destek alacak. Proje, 2006'dan itibaren üç yıl sürecek. Bugünlerde AB'de onayı beklenen 11 milyon 884.5 bin avroluk (11 milyon 884 bin YTL) projenin 2 milyon 780.7 bin avrosunu (4 milyon 523 bin YTL) Türkiye, 9 milyon 103 bin 750 avrosunu (14 milyon 810 bin YTL) AB karşılayacak.
Türkiye'de kuduz, sokak köpeklerinden yabani hayvanlara, yabani hayvanlardan da orman kenarlarında kurulu çiftliklerdeki hayvanlara bulaşıyor. Sokak köpeklerinden başlamak üzere kuduzun önlenmesi amaçlı projede şunlar yapılacak:
Ormanlık alana yiyecek

 • Öncelikle, sivil toplum örgütleri (STÖ) ile işbirliği yapılarak, Ankara, İstanbul ve İzmir'de kedi-köpek barınakları kurulacak. Barınaklar STÖ'lere devredilecek.
 • Gelecek yıldan başlamak üzere, her yıl 500 bin kedi-köpek, 500 bin çiftlik hayvanı üç yıl süreyle aşılanacak. Ormanlık alana da 650 bin doz aşılı yiyecek bırakılacak.
 • Çiftliklerin ormana yakın olması nedeniyle Ege kentlerinde vahşi yaşam kaynaklı kuduz sayısı arttığı, turizm de bundan olumsuz etkilendiği için, vahşi yaşam kuduzunu önlemekte Ege Bölgesi'ne öncelik verilecek. Projede, aşılı yiyeceklerin, yerleşim yerleri ile ormanlar arasındaki 20 kilometrelik bantlar içine bırakılması öngörülüyor.
 • Teşhis ve analiz olanakları geliştirilmeye çalışılacak.
 • Sokak kedi ve köpekleri dahil tüm kedi ve köpekler üç yıl üst üste aşılanacak. Aşılanan hayvanlara her yıl farklı bir bant takılacak.
 • Kurulacak hayvan barınakları ile de sokak kedi-köpeği sorunu çözülecek. (Avrupa Birliği'nde sokak kedi-köpeği bulunmuyor, bu tür hayvanların tümü kayıtlı.)
 • Aşı ve aşılı yiyecekler için uluslararası ihale düzenlenecek.


  • http://www.radikal.com.tr/7623727623720

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.