'AB modeli'ne itiraz

Dışişleri'nin 'AB müzakere modeli'ne Bakan Şener itiraz etti. Şener, bir Müzakere Heyet Başkanı bir de Başmüzakereci öngören sistemde DPT'ye aktif rol istedi.

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı tarafından geliştirilen Avrupa Birliği (AB) ile müzakere modeli, Bakanlar Kurulu'nda itirazla karşılaştı. Başta 'Müzakare Heyet Başkanı', altında ise 'Başmüzakereci'nin görev yapması sistemine dayanan modeli eleştiren Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Devlet Planlama Teşkilatı'nın (DPT) süreçte daha aktif görev üstlenmesini istedi. Model üzerindeki çalışmaların sürdürüleceğini belirten Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, "Tümüyle benimsenseydi, bu konuya nokta koyacaktık" dedi.
ABGS'ye aktif rol
Bakanlar Kurulu dün, AB müzakere süreci ve Irak seçimlerinin değerlendirildiği yedi saatlik bir toplantı yaptı.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve Dışişleri bürokratları, AB müzakere modeli hakkında kurula ayrıntılı bilgi verdi. Avrupa Birliği Genel Sekreterliği'ne (ABGS) süreçte aktif rol veren modelde, en başta 'Müzakere Heyeti Başkanı', altında ise 'Başmüzakereci' ve yeterli sayıda yardımcısının görev yapması öngörüldü. Modelde daha altta ise müzakere heyeti, çalışma grupları ve alanlara göre devlet bürokrasisinden oluşan danışma konseyleri yer aldı. Modelde kamuoyunun bilgelendirilmesi için de ayrı bir birim önerildi.
'Model bir süre tartışılmalı'
Gül ve bürokratların modeli tanıtmasının ardından, bakanlar da görüşlerini açıkladı. Gül'e göre şekillenen ve ABGS'yi ön plana çıkaran model özelikle Başbakan Yardımcısı Şener'in itirazıyla karşılaştı. Şener, Devlet Planlama Teşkilatı'na müzakere sürecinde daha aktif rol verilmesi gerektiğini vurguladı. Bazı bakanların da modelin bir süre daha tartışılması yönünde görüş bildirmesi üzerine, değerlendirmelerin sürdürülmesi kararlaştırıldı.
Hükümet sözcüsü Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun ardından yaptığı açıklamada, "Model üzerindeki çalışmalar sürdürülüyor. Tümüyle benimsenseydi, nokta kayacaktık. Ancak değerlendirmeye ihtiyaç var" dedi.
Mevzuat çevrilecek
Çiçek bir soru üzerine de, modele göre, başmüzakereci yardımcılarından birisinin DPT kökenli olacağını, bu kurumun da süreçte yer alacağını vurguladı. Çiçek ayrıca, Türkiye'nin AB sürecinde yaptığı mevzuat değişikliklerini İngilizceye çevirmeyi kararlaştırdıklarını da kaydetti.


    http://www.radikal.com.tr/7364767364760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.