AB nüfusunun yarısı bir yabancı dil biliyor

Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerde yaşayan insanların yarısı kendi anadili dışında bir dil daha konuşabiliyor. AB ülkeleri her yıl dil öğrenimi için 30 milyon auro'nun üzerinde para harcıyor.

ANKARA - Avrupa Birliği'ne (AB) üye ülkelerde yaşayan insanların yarısı kendi anadili dışında bir dil daha konuşabiliyor. AB ülkeleri her yıl dil öğrenimi için 30 milyon auro'nun üzerinde para harcıyor. Avrupa Komisyonu'nun Eğitim, Öğretim, Kültür ve Çokdillilikten sorumlu üyesi J·n Figel, dil çeşitliliğine ilişkin, "İnanıyorum ki bugünkü genç nesil, Avrupa'nın çokdilli ortamının zenginleştirilmesine büyük katkı sağlayacak" dedi.
Avrupa Diller Günü
Avrupa yarın dil çeşitliliğini kutluyor. 2001 yılından bu yana, her yıl 26 Eylül'de Avrupa Konseyi tarafından düzenlenen Avrupa Diller Günü, her yaş grubundan insanı dil öğrenmeye teşvik etmeyi ve dil çeşitliliğinin önemini vurgulamayı amaçlıyor. AB'nin 25 üye ülke ile aday ülkeler olan Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan ve Türkiye ile KKTC'de 29 bin 328 kişi üzerinde yaptığı anketin sonuçları şöyle:

  • Avrupa nüfusunun yüzde 50'si bir yabancı dil konuşabiliyor. Macaristan'da yüzde 29'luk, Britanya'da yüzde 30'luk, Portekiz, İtalya ve İspanya'da yüzde 36'lık bir kesim bir yabancı dile hâkim. Lüksemburg halkının en az yüzde 99'unun iki anadili var. Romanya'da yüzde 41'de seyreden ikinci dil bilme oranı, Türkiye'de de yüzde 20'ye düşüyor. Bu oran KKTC'de yüzde 57'de seyrediyor.
  • İngilizce AB nüfusunun üçte birinin ikinci lisanı. Geçen yıl birliğe katılan ülkelerin etkisiyle Almanca, eskiden AB içinde en çok kullanılan ikinci yabancı dil durumundaki Fransızcanın önüne geçiyor. Fransızca konuşanların oranı yüzde 11'de kalırken, Almancanın sayısı yüzde 12'leri buluyor. 2004'teki genişleme sayesinde ise Rusça AB içinde en çok konuşulan diller listesinde dördüncü sıraya yükselerek İspanyolca ile başabaş gidiyor.


    • http://www.radikal.com.tr/7582767582760

      YORUMLAR

      Bu habere henüz yorum yazılmamış.