AB Raporu'na 'Ankara' rötuşu

AB Komisyonu, 9 Kasım'da açıklayacağı İlerleme Raporu'na son rötuşları yapıyor. Dün bir toplantı yapan AB yetkilileri...
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - AB Komisyonu, 9 Kasım'da açıklayacağı İlerleme Raporu'na son rötuşları yapıyor. Dün bir toplantı yapan AB yetkilileri, hem Türkiye'nin hem de bazı üye devletlerin taleplerini raporun son haline yansıtma kararı aldı.
Yapılacak değişikliklerin bazı alanlarda Türkiye lehine iyileştirme yaratacak nitelikte olduğu belirtiliyor. Özellikle Türkiye'nin gönderdiği ve bilgilendirme amacı taşıyan verilerin de dikkate alınması gündemde. Aleviliğin lise ders kitaplarına girmesi ve Ermeni Patrikhanesi'nin yasal statü beklentisine hükümetin olumlu görüş bildirmesinin, Türkiye lehine metne sokulması bekleniyor. Yerlerinden edilenlerden köylerine dönenlerin sayılarının yansıtılması da öngörülüyor. Belgede Güneydoğu'da artan gerginliğin kaynağında PKK'nın yer aldığı saptamasının yer alması da bekleniyor.
Türkiye aleyhine yapılacak olumsuz vurguların başında ise azınlıkların sahip oldukları malların satılması ya da bu mallara el konulması geliyor. Komisyon bu uygulamaya derhal son verilmesini talep ediyor. Rum Kesimi de tanıma konusunu İlerleme Raporu'na sokturmak için çabalarını sürdürüyor. Ancak gelinen aşamada bu talep olumlu karşılanmadı. Özellikle AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in bu talebe soğuk baktığı belirtiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7621277621270

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.