AB Troykası'ndan dayak tepkisi: Şoke olduk

Dönem Başkanı Lüksemburg'un Dışişleri Bakanı Asselborn, İstanbul'daki gösteriler sırasında polisin tavrından 'şoke olduğunu' açıkladı.

AB Troykası, Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde dün İstanbul'da düzenlenen gösteriler sırasında Türk polisinin tavrından 'şoke olduğunu' açıkladı.
AB Dönem Başkanı Lüksemburg'un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ve Dönem Başkanlığı'nı 1 Temmuz'da devralacak Britanya'nın Avrupa işlerinden sorumlu bakanı Denis MacShane'ın imzasını taşıyan ve Brüksel'de basın mensuplarına dağıtılan yazılı açıklamada, "İstanbul'daki gösteriler sırasında kadınlara ve gençlere vuran polis görüntülerinden şoke olduk" denildi. Şiddetin kınandığı açıklamada, Türk hükümetinden, bu olayla ilgili soruşturma açılması ve gelecekte bu tür olaylar yaşanmaması için önlem alınması istendi.
Türkiye'nin AB sürecinde attığı adımların ele alındığı AB Troykası toplantısına, İstanbul'daki Dünya Kadınlar Günü gösterilerindeki şiddet olayları ile Kıbrıs konusu damgasını vurdu. Avrupa Birliği'nin şimdiki ve bir sonraki dönem başkanları ile Avrupa Birliği Komisyonu’ndan oluşan Troyka ile Dışişleri Bakanı Abdullah Gül başkanlığındaki Türk heyetinin yaklaşık beş saat süren toplantısının ardından ilk açıklamayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül yaptı. Toplantıda, Avrupa Birliği - NATO ilişkileri ve Kıbrıs konularına ağırlık verildğiini açıklayan Gül, "17 aralık zirvesinde reformlarda kritik eşiğin geçildiği duyurulmuştu. Ancak daha yapılacaklar vardır" diyerek reform sürecinin kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

ASSELBORN: SORUŞTURMA TALEP ETTİK

Toplantıda olumlu ve olumsuz birçok konuyu ele aldıklarını belirten Asselborn, dün İstanbul'da gösteriler sırasında meydana gelen olaylara ilişkin bir açıklama yaptıklarını hatırlattı. "Gösterilerde kadınlara ve gençlere karşı kullanılan şiddeti görünce şoke olduk" diyen Asselborn, güvenlik güçlerinin kullandığı şiddet dahil olmak üzere, her türlü şiddeti kınadıklarını söyledi.
Oransız şiddet kullanımı nedeniyle duydukları infiali dile getirdiklerini ve Türk yetkililerden, bu tür olayların tekrarlanmamasını sağlayacak şekilde tahkikat açmalarını talep ettiklerini belirten Asselborn, hükümetin bu konuyu sonuna kadar takip etme, 'halının altına gizlememe' yönündeki tavrını memnuniyetle karşıladıklarını da kaydetti. Asselborn, "Böyle görüntüler, Türkiye gibi açık ve hoşgörülü bir ülke görüntüsüne yakışmamaktadır" diye konuştu.

GÜL: GEREKLİ İŞLEMLER BAŞLATILDI

Dışişleri Bakanı Gül, dün polisin müdahalesiyle sonuçlanan 8 mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen gösterinin de toplantıda gündeme geldiğini belirterek, "ekranlara gelen bazı olaylarla ilgili İçişleri Bakanlığı gerekli işlemleri başlatmıştır. Gerekli titizliğin gösterileceği kesindir" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7400927400920

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.