AB, Türk karpuzunda da aflotoksin tespit etti!

ANKARA - AB geçen yılın sonlarında Türkiye’den ihraç edilen karpuz ve armutta da aflatoksin buldu.
Aflotoksin karaciğer kanserine yol açabilen bir tür küf. Aflatoksinin genellikle hububat, kurutulmuş incir, üzüm ile fındık, fıstık gibi ürünlerde oluştuğuna dikkati çeken uzmanlar, karpuz ve armut gibi taze meyvelerde genellikle aflatoksin oluşmadığını bu nedenlerle taze sebzelerde aflatoksine bakılmadığını söyledi.
Ancak, bu ürünlerde de uygun olmayan paketleme, saklama ve taşıma koşulları nedeniyle küflenme veya bir bulaşma söz konusu olabileceğine işaret eden uzmanlar, şüphe üzerine analizlerin yapılmış olabileceğini, muhtemelen bunların çok küçük ihracat partilerini oluşturduğunu belirtti.
AB geçen yılın 41 ve 52’nci haftaları arasında, hızlı alarm sistemi (RASSF) kapsamında çeşitli ülkelere toplam 506 risk bildiriminde bulundu. Avrupa Birliği’nin risk bildiriminde 74 bildirimle Çin, 42 bildirimle İtalya, 40  bildirimle Tayland’ın ardından 34’er bildirimle Almanya ve Türkiye ilk sıralarda yer aldı.

Armutta ilaç, armutta küf
Çin’e yönelik risk bildiriminin 36’sı melamin kaynaklı, diğerlerinin çoğu salmonellayla ilgiliydi.
Türkiye’ye yönelik 34 risk bildiriminden 18’inin armutta amitraz (kimyasal  ilaç) kalıntısı 10’ununsa aflatoksinden kaynaklandığı belirlendi. Aflatoksinin de dördü kuru incir, ikisi fındıkta belirlenirken, iki karpuz ve bir armut örneğinde de aflatoksine rastlanması şaşırttı.
AB’nin uyguladığı Gıda ve Yem İçin Hızlı Alarm Sistemi (RASFF), AB ülkelerinin herhangi birinde gıda ve yem konularında insan sağlığını tehdit eden bir risk saptanması durumunda, diğer ülkelerin de bilgi sahibi olmasını ve gerekli önlemleri almasını sağlayan bir araç olarak çalışıyor. (aa)