AB, Türkiye ile yeni faslın açılmasına karar verdi

AB, Türkiye ile yeni faslın açılmasına karar verdi
AB, Türkiye ile yeni faslın açılmasına karar verdi
Avrupa Birliği dışişleri bakanları, Türkiye ile müzakerelere devam edilmesine karar verdi. Türkiye ile yeni fasıl açılması ise yıl sonuna ertelendi.

Reuters haber ajansının AB'li diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere göre, bugün Lüksemburg'ta toplanan AB dışişleri bakanları, Türkiye ile müzakerelere devam kararı aldı. Ancak AB müzakere sürecindeki "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" başlıklı 22. faslın açılması yıl sonuna ertelendi.

DAVUTOĞLU: ENGEL GÖRMÜYORUM
Konuyla ilgili bir değerlendirmede bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise, müzakere fazlının geri dönülmez şekilde açıldığını ve bir ertelemenin söz konusu olmadığını söyledi.

Davutoğlu şunları söyledi:
Westerwelle ile sadece dün dört kez görüştüm. 22.30’da yaptığım görüşmede metin üzerinde mutabık kalmıştık. Metin çerçevesinde bu sabah da Ashton ve Füle ile de ayrı ayrı görüşerek metin çerçevesinde katkılarını talep ettim. Metinde faslın karara açıldığı kaydediliyor. Diğer prosedürlerin de iki taraf için de uygun zamanda yapılması kararlaştırılıyor.

Önemli olan faslın geri dönülmez bir kararla açıldığının teyit edilmesiydi. Türkiye için AB hedefi stratejik vizyon perspektifidir. Bu konuda Westerwelle’ye teşekkür ediyorum. Çok sayıda metin iki taraf arasında gitti geldi. Metinlerin bir kısmı Bakanlar Kurulu’nda paylaşıldı.

Kısa dönemli bir kriz yaşanmaz ümit ederim bir daha. Metni okuduğunuzda daha ilk cümlesi AB’nin bu faslı açıldığının ilan edildiğidir. Erteleme yok. Usul itibarıyla ve muhteva itibarıyla fasıl açıldı. 22'nci fasıl açıldı, bu mesele kapandı. Prosedür ve diğer toplantılar bu hedef içinde olacaktır. Önümüze bakalım.

İlk cümlesi faslın açıldığını açıkça göstermektedir. Usul itibariyle fasıl açılmıştır. Biz 23 ve 24. Fasılların da açılmasını istiyoruz.


  http://www.radikal.com.tr/113904311390433

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Avrupa Birliği bakanımız nereye kayboldu? - chapulcuforever

  Kendisinden birkaç gündür haber alınamamaktadır? Açıkça çok kaygılıyız. Lütfen kendisine ulaşırsanız tarafımıza bilgi veriniz :)

  kafa karıştıran???? - malasa22

  Ben bir karışıklık görmüyorum, sonuçta yıl sonu fasıl açılmış olacak. Acaba Radikal neden bu başlığı attı, esas kafa karıştıran bu bence !

  Ab ve demokrasi - surrealist_tr

  Asgari olarak burjuva demokrasisi,azınlıkların ve çalışanların haklarını gözetmesi gerekir.Avrupaya baktığımızda ırkçılık tavan yapmış durumda,ekonomik krizin bütün yükü işçilere ve yoksullara kesilmiş,Türkiyenin hala faiz ödeyecek gücü var, ellerinden kaçırmamak için,Türkiye gibi eli sopalı demokrasiyi hala desteklemeye devam ediyorlar.Ab'ye girip huzur dolu bir yaşam hayalleri kuranların dikkatine;Avrupa birliği ancak,sosyalist bir federasyonla,her ülke için eşit statüde ve işçi sınıfının iktidarında mümkün olabilir.Yoksa farklı bir ulus devlet kurmakla birleşme olmaz.