AB: Türkiye'de dikkatli olun

Türkiye'deki kuş gribi, Rusya, Moğolistan ve Çin'dekiyle bağlantılı çıktı: En tehlikeli H5N1 virüsü. AB, Türkiye'ye gelecek Avrupalıları uyardı: "Dikkatli olun." Romanya'da da virüs çıktı.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Türkiye'de rastlanan kuş gribi virüsünün, en ölümcül tür olan ve insanlara bulaşabilen H5N1 olduğu saptandı. Hastalığa neden olma riski yüksek olan bu virüs nedeniyle Avrupa Birliği'nin uygulamaya koyduğu Türkiye'den ithalat yasağı, 30 Nisan 2006'ya kadar yürürlükte kalacak.
AB Komisyonu'nun sağlık ve tüketicinin korunmasından sorumlu üyesi Markos Kyprianou, "Türkiye'de bulunan virüsün hastalık yaratma düzeyi yüksek olan H5N1 olduğunun konfirmasyonunu aldık. Türkiye'deki virüsle Rusya, Moğolistan ve Çin'de belirlenen virüsler arasında doğrudan bağlantı tespit edildi" dedi.
Seyahat uyarısı yapıldı
Seyahat yasaklaması gibi bir durum söz konusu olmasa da AB, Türkiye, Romanya ve hastalığın görüldüğü diğer ülkelere seyahat edecek vatandaşlarına çiftliklerden uzak durmalarını ve yabani kuşlarla temastan kaçınmalarını önerdi. AB, üretim çiftlikleri ve göçmen kuşların yaşama alanlarının çevresindeki güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi.
Yasak 2006'ya uzatıldı
AB ülkelerine Türkiye'den canlı kanatlı hayvan ve kuş tüyü ithalatını yasaklayan karar, H5N1 tanısı üzerine Hayvan Sağlığı ve Besin Zinciri Komitesi'nce (SCFCAH) 30 Nisan 2006'ya kadar uzatıldı.
AB yetkilileri kararın, Dünya Sağlık Örgütü kuralları gereği bu tür bulaşıcı hastalıkların görüldüğü ülkelere karşı uygulanan 'standart' bir uygulama olduğunu belirtiyor. Türkiye'den canlı kümes hayvanı, yumurta ve taze kümes hayvanı eti ithalatı zaten yasak ve bu alanda yeni bir yasak yok.
AB, Türkiye'ye uzman ekip ve teknik destek de önerdi. Kypiranou konunun, Tarım Bakanı Mehdi Eker ile telefon görüşmesinde değerlendirildiğini söyledi. AB'den bir uzman heyetinin önümüzdeki hafta Türkiye'de incelemede bulunması bekleniyor.
Komisyon aşı olun diyor
Kyprianou, kuş gribi tehdidine karşı herkesi grip aşısı olmaya çağırdı. Kuş gribinin dünya genelinde salgına dönüşmesinden endişe ettiklerini açıklayan Kyprianou, "Henüz insanlara yönelik bir aşı yok. Endişemiz virüsün insanlara bulaşacak değişimi geçirmesi. Grip aşısı, bu mutasyonu zorlaştıracaktır. Üye ülkelerden grip aşısı stoklarını artırmalarını istedik" dedi. Genel bir grip salgınına hazırlıklı olunduğuna dikkat çeken AB Komiseri, panik yaratmak istemediklerini vurguladı.
Türkiye'deki virüsün H5N1 türünde olması, Romanya'da kuş gribi saptanması, AB'de ardı ardına acil toplantıları gündeme getirdi. SCFCAH dün acil nitelikli bir toplantı daha düzenledi. Bugün ise kuş gribi ve göçmen kuş uzmanları bir araya gelecek.
Sağlık bakanları zirvesi
Toplantının ardından uzmanların, hastalığın bulaşma riski üzerinde bir tavsiye yayımlamaları öngörülüyor. AB sağlık bakanlarının da önümüzdeki hafta bir araya gelmeleri öngörülüyor. AB kuş gribini önlemeye yönelik çalışmalarda kullanılmak üzere 1 milyar avroluk fon oluşturma kararı aldı.
Romanya'da ne olacak?
Romanya'da yapılan ikinci tur testlerde de H5 virüsü saptandı. Ancak türü konusunda henüz netlik yok. Romanya'daki virüsün de H5N1 türü olma olasılığının yüksek olmasından hareketle AB Türkiye için pazartesiden bu yana uygulamada olan tüm önlemleri Romanya'ya da uygulayacak.
Kuş gribinin insana bulaşma riski bulunsa da, bu çok sık rastlanan bir durum değil. 2003'ten bu yana resmi kayıtlara göre, hepsi Asya'da 60 kişi öldü. 1999'da-İtalya'da, 2003'te Hollanda'da ve aynı yıl bazı örneklerine Belçika ve Almanya'da rastlanmasına karşın kuş gribi, Avrupa'da can almadı.


    http://www.radikal.com.tr/7601447601440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.