AB üyeliği için destek 'tarihi dip'te

AB üyeliği için destek 'tarihi dip'te
AB üyeliği için destek 'tarihi dip'te
AB'ye tam üyelik için 'evet' diyenlerin oranı Eylül 2008'deki yüzde 69 seviyesinden 43'e kadar düştü. Hükümete göre sorun AB'den kaynaklanıyor.

METROPOLL Stratejik ve Siyasal Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan ‘Liderlerin İtibarı ve Kurumlara Güven’ başlıklı araştırma, Türkiye halkının, ‘ Avrupa Birliği’ne tam üyelik’ konusundaki desteğinin önemli oranda azaldığını gösterdi. “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için halkoylaması yapılsa ne oy verirsiniz” sorusuna 2008 yılının eylül ayında yüzde 69 oranında ‘Evet’ yanıtı görülürken, bu oranın Aralık 2012 itibariyle yüzde 43’e kadar düştüğü görüldü.
Türkiye’nin dört bir yanından 31 kentte yaşayan 1202 kişiyle 26 Kasım–1 Aralık 2012 tarihleri arasında yapılan kamuoyu araştırmasında, katılımcılara liderlere yönelik görüşlerinin yanı sıra “Hayatlarından ne kadar memnun oldukları”, “Türkiye’nin iyiye mi yoksa kötüye doğru mu gittiği” ve “2012’de yaşanan gelişmeler doğrultusunda Türkiye’de demokrasinin nasıl bir değişim gösterdiği” soruları da yöneltildi. Özellikle AK Parti seçmeninin, hem ‘kişisel memnuniyet’ hem de ‘ülkenin gidişatı’ konularında daha iyimser olduğu görülen sonuçlar arasında en çarpıcı olan ise AB’ye tam üyelikle ilgili soruya verilen yanıtlar oldu.
Araştırmada, “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için halkoylaması yapılsa evet oyu veririm” diyenlerin oranı yüzde 43, “Hayır oyu veririm” diyenlerin oranı ise yüzde 41 oldu. Avrupa Birliği’ne tam üyelik konusunda destek Eylül 2008’den bu yana yüzde 69’dan yüzde 43’e gerilemiş oldu.

‘AB tutarsız politikalarıyla güven kaybetti’


Vatandaşların AB’ye desteğinin azaldığını gösteren kamuoyu araştırmalarını değerlendiren AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, destekteki düşüşü kendilerinin de tespit ettiğini söyleyerek “Bu düşüş, AB’nin çifte standartlı, çarpık zihniyetlere teslim olan tutarsız politikalarıyla Türk halkının güvenini kaybetmesinden kaynaklanıyor” dedi. Radikal’in sorularını cevaplandıran Bağış, şöyle konuştu: “Milletimizin AB fikrine veya değerlerine bir karşıtlığı söz konusu değil. Aksine reform sürecine desteği her zamankinden daha canlı. Nitekim yaptırdığımız anketlerde halkın yüzde 75’i AB sürecindeki reformların Türkiye’nin yararına olduğunu düşünüyor. Şu anda Avrupa’da bizden daha reformcu hükümet yok. Dolayısıyla burada bazı veriler üzerinde Türk halkının AB karşıtı olduğu gibi toptancı bir yaklaşım sergilemek yüzeysel olur. Biz de milletimizin AB üyeliğine olan inancının düştüğünü görüyoruz. Bu düşüş tamamen AB’nin güvenilirlik probleminden kaynaklanıyor. AB maalesef çifte standartlı, çarpık zihniyetlere teslim olan tutarsız politikalarıyla Türk halkının güvenini her geçen gün biraz daha kaybetti. Bu tutarsız politikalar olumlu yönde değişirse Türk halkının da AB üyeliğine olan inancı yükselir.” (TARIK IŞIK / ANKARA )