AB üyeliği için destek 'tarihi dip'te

AB üyeliği için destek 'tarihi dip'te
AB üyeliği için destek 'tarihi dip'te
AB'ye tam üyelik için 'evet' diyenlerin oranı Eylül 2008'deki yüzde 69 seviyesinden 43'e kadar düştü. Hükümete göre sorun AB'den kaynaklanıyor.

METROPOLL Stratejik ve Siyasal Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan ‘Liderlerin İtibarı ve Kurumlara Güven’ başlıklı araştırma, Türkiye halkının, ‘ Avrupa Birliği’ne tam üyelik’ konusundaki desteğinin önemli oranda azaldığını gösterdi. “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için halkoylaması yapılsa ne oy verirsiniz” sorusuna 2008 yılının eylül ayında yüzde 69 oranında ‘Evet’ yanıtı görülürken, bu oranın Aralık 2012 itibariyle yüzde 43’e kadar düştüğü görüldü.
Türkiye’nin dört bir yanından 31 kentte yaşayan 1202 kişiyle 26 Kasım–1 Aralık 2012 tarihleri arasında yapılan kamuoyu araştırmasında, katılımcılara liderlere yönelik görüşlerinin yanı sıra “Hayatlarından ne kadar memnun oldukları”, “Türkiye’nin iyiye mi yoksa kötüye doğru mu gittiği” ve “2012’de yaşanan gelişmeler doğrultusunda Türkiye’de demokrasinin nasıl bir değişim gösterdiği” soruları da yöneltildi. Özellikle AK Parti seçmeninin, hem ‘kişisel memnuniyet’ hem de ‘ülkenin gidişatı’ konularında daha iyimser olduğu görülen sonuçlar arasında en çarpıcı olan ise AB’ye tam üyelikle ilgili soruya verilen yanıtlar oldu.
Araştırmada, “Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için halkoylaması yapılsa evet oyu veririm” diyenlerin oranı yüzde 43, “Hayır oyu veririm” diyenlerin oranı ise yüzde 41 oldu. Avrupa Birliği’ne tam üyelik konusunda destek Eylül 2008’den bu yana yüzde 69’dan yüzde 43’e gerilemiş oldu.

‘AB tutarsız politikalarıyla güven kaybetti’


Vatandaşların AB’ye desteğinin azaldığını gösteren kamuoyu araştırmalarını değerlendiren AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, destekteki düşüşü kendilerinin de tespit ettiğini söyleyerek “Bu düşüş, AB’nin çifte standartlı, çarpık zihniyetlere teslim olan tutarsız politikalarıyla Türk halkının güvenini kaybetmesinden kaynaklanıyor” dedi. Radikal’in sorularını cevaplandıran Bağış, şöyle konuştu: “Milletimizin AB fikrine veya değerlerine bir karşıtlığı söz konusu değil. Aksine reform sürecine desteği her zamankinden daha canlı. Nitekim yaptırdığımız anketlerde halkın yüzde 75’i AB sürecindeki reformların Türkiye’nin yararına olduğunu düşünüyor. Şu anda Avrupa’da bizden daha reformcu hükümet yok. Dolayısıyla burada bazı veriler üzerinde Türk halkının AB karşıtı olduğu gibi toptancı bir yaklaşım sergilemek yüzeysel olur. Biz de milletimizin AB üyeliğine olan inancının düştüğünü görüyoruz. Bu düşüş tamamen AB’nin güvenilirlik probleminden kaynaklanıyor. AB maalesef çifte standartlı, çarpık zihniyetlere teslim olan tutarsız politikalarıyla Türk halkının güvenini her geçen gün biraz daha kaybetti. Bu tutarsız politikalar olumlu yönde değişirse Türk halkının da AB üyeliğine olan inancı yükselir.” (TARIK IŞIK / ANKARA )


  http://www.radikal.com.tr/111706811170684

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Bu kadar olan-bitenden sonra, bana göre yüksek bile çıkmış. AB'nin ileri gelen ülkelerinde de AB'yi destekleyenlerin oranı, bu oranın az üzerindedir, daha çok değil. Genellikle de eğitim seviyesi yüksek, kozmopolit düşünebilen, uluslararası meselelere ilgili "elit" kesim arasında AB desteği, hatta Türkiye'yi de içine almış bir AB fikrine destek revaçtadır; ancak bu saydığım özelliklerden çıkıldıkça bu destek düşer. En yüksek kamuoyu destekleri ise, Avrupa ve Doğu coğrafyası arasına sıkışmış, kimlik endişesi bulunan, ekonomik ve psikolojik olarak Avrupa'ya muhtaç, Almanya'ya göbekten bağlı küçük Doğu Avrupa ülkelerinde söz konusudur. Sözün özü, Türkiye'deki olay, herhangi bir büyük Avrupa ülkesi kamuoyunda olanla aşağı yukarı aynıdır, bu olayın Türkiye'ye özgü sebepleri varsa da. AB her yerde kredi kaybediyor. En büyük destekçisi yine Avrupa'nın entelektüel kamuoyu ve ABD.

  BU ŞEKİLDEKİ ANKET SORUSU SAĞLIKLI SONUÇ ALMAK İÇİN YETERLİ DEĞİLDİR - mutluyucel

  Bu konudaki düşüş nedeni;AKP ve AB nin konuya karşı gönülsüz yaklaşımlarının denekler kafasında yarattığı olumsuzluktur.Bir başka anlatımla sonuca gidilemeyeceğinin dimağlarda yarattığı bıkkınlıktır,bu bıkkınlık AB yi istemiyorum anlamı taşımaz.İlgili ankette sorulardan biri de;AKP ve AB nin konuya pozitif yaklaşması sizi memnun eder mi? diye olsa idi, evet diyenlerin çok yüksek olduğu görülür anketten de doğru sonuç alınacak, konu sağlıklı bir temele oturtulup irdelenecekti.

  Düşüş nedeni - mutluyucel

  Bu düşüş AKP nin ve AB nin konuya negatif yaklaşımından kaynaklanmaktadır.Bahse konu ankette ilaveten; AKP nin ve AB nin konuya olası müspet yaklaşımı sizi mutlu eder mi?ister misiniz? diye sorulursa bu oranın çok yükseleceği görülecektir.Derken anket cevapları da size konu hakkında daha iyi irdeleme imkanı verir.Akabinde iyi hazırlanmayan anketlerde ya bilgisizlik ya da kastilik aranmalıdır.Her fırsatta AB ile ilgili pozitif gelişmelerden rahatsızlık duyanların safına çeker.

  En iyisi... - akropol

  Demokratiklesme acisindan derdik ama Avrupa'nin demokrasisinin gercekligide ne kadar gercek ayri sorun. Daha dogrusu kapitalistulkelered demokrasi gercek ne kadar olur? Ancak darbeler yok ve yaygin iskence ve hak ihlalleri TC kadar degil. Hic yoksa bu seviyeya gelmek acisindan iyiydi tabii. Ekonomik acidan ise tam bir, bir cendere. Tum ulkelerin hali, AB'nin hali ortada. Herkes Almanya icin calisiyor. Cokkaba bir baski uyguluyorlar. AB halklarin degil, belli bir sermayenin birligi. Avro-$ dengeleride isin cabasi.