AB yoluna kadın eli değecek

Gazeteci, iş kadını ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu kadınlar, aralık ayında AB'nin Türkiye'ye müzakere tarihi vermesi için işe koyuldu.

İSTANBUL - Gazeteci, iş kadını ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu kadınlar, aralık ayında AB'nin Türkiye'ye müzakere tarihi vermesi için işe koyuldu. Kanal D İcra Kurulu Başkanı Arzuhan Yalçındağ başkanlığındaki
'Türkiye İçin Kadın İnisiyatifi', sivil toplum kuruluşlarının çabalarına katkıda bulunup, nüfusun yarısını oluşturan kadınların AB kararlığını gösterecek.
İnisiyatif, dün Zeyrekhane'de yapılan, oluşumu anlatmayı ve gönüllüler arasında fikir alışverişinde bulunmayı amaçlayan toplantıda tanıtıldı. İş dünyası, gazeteciler ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katıldığı toplantıda Yalçındağ inisiyatifi, 'AB nezdinde çalışmalarını sürdüren bir grup' olarak tanımladı. Fikrin, Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen bir mektupla doğduğunu belirten Yalçındağ, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi: "Avrupalı kadınlar Türkiye'yi bilmiyor. Kendimizi anlatırsak, korkularının azalacağını düşündük. Bunun için evrensel kadın dayanışmasından faydalanabilineceğine inandık. Türkiye'de de birçok sivil toplum kuruluşu, inisiyatifi destekliyor. Lobi çalışmaları sürdürüyoruz. Bu amaçla broşür bastırdık, European Women toplantısına katıldık. Bir web sayfası da oluşturacağız. 13 Ekim'de Brüksel'de yapılacak, 'AB ve Türkiye'de kadına yönelik bakış açılarının karşılaştırılması' toplantısı için kitap hazırladık. 2 Ekim'de de 'Anadolu Tanrıçaları' sergisi açılacak. AB'ye sesimizi duyurmak, ortak sorunlarımız olduğunu göstermek istiyoruz. Toplumlararası etkileşimi hedefliyoruz. Türk ve AB'li kadınlar diyaloğa başlamalı."
Deklarasyon hazırladılar
Yalçındağ başkanlığındaki inisiyatif, Sibel Asna, Mehmet Ali Birand, Ferhat Boratav, Nilgün Cerrahoğlu, Yalım Eralp, Zeynep Göğüş, Ferai Tınç, Neslihan Tokcan ve Suna Vidinli'den oluşuyor. Düzenli toplantılarla bir araya gelen oluşum, AB kamuoyu ve özellikle kadınları etkilemek amacıyla bir deklarasyon oluşturdu. Türk kadınının AB üyeliğine hazır ve istekli olduğu belirtilen deklarasyonun hedef kitlesi ise, AB kamuoyunun tanıdığı gazeteciler, aydınlar, akademisyenler. Deklarasyon imzalandıktan sonra Avrupa basınına sunulacak. İnisiyatif, AB üyeliğinin yanı sıra uzun vadede kadınların ekonomik, sosyal ve siyasi hayattaki gücünü artırmayı amaçlıyor.