AB yolunda bir adım daha

Türkiye, savaş suçlularının yargılandığı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) taraf olmak için düğmeye bastı. Geçen hafta Dışişleri ve Adalet bakanlıkları ile...
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

ANKARA - Türkiye, savaş suçlularının yargılandığı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) taraf olmak için düğmeye bastı. Geçen hafta Dışişleri ve Adalet bakanlıkları ile akademisyenlerden oluşan bir komisyon kuran Ankara, bir yıl içinde Türk mevzuatının sözleşmeye uydurma çalışmasını yürütecek. Uluslararası Ceza Mahkemesi Koalisyonu (CICC) da, Başbakan Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazarak, Türkiye'nin, UCM'yi kuran Roma Statüsü'nü imzalaması çağrısında bulundu.
Erdoğan'ın daha önce Strasbourg'da Türkiye'nin taraf olacağını açıkladığı UCM için geçen hafta kurulan komisyon çalışmalarına başladı. Komisyon çalışmaları iki temel üzerinde sürdürülüyor. Birincisi Roma Statüsü'nün imzalanmasını, ikincisi Türk mevzuatının statüye uyarlanmasını içeriyor. Kaynaklar, büyük olasılıkla yıl sonunda statünün imzalanabileceğini kaydediyor. Çalışmalar, Adalet Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürütülüyor.
Türkiye'nin endişesi
1 Temmuz 2002'de Lahey'de kurulan UCM, savaş suçları, insanlığa aykırı suçlar, soykırım, toplu öldürme gibi davaları konu ediyor. Türkiye, UCM'yi kuran Roma Statüsü'nü, Güneydoğu'da PKK ile yaşanan çatışmalar nedeniyle imzalamak istemiyordu. Diplomatik kaynaklar UCM'nin geriye dönük işlemediğine dikkat çekerken, "Biz, Güneydoğu'da yaşananları terörle mücadele olarak değerlendiriyoruz. Hem esas hem de usulen mahkemenin önüne getirilemez" diyor. Roma Statüsü'nün 11. maddesi de mahkemenin kurulmasından önceki olayların konu edilemeyeceğini hükme bağlıyor.
Müzakere için önemli
Bu arada Erdoğan'a bir mektup gönderen CICC, Uluslararası Af Örgütü'nün başlattığı kampanya çerçevesinde Türkiye'ye UCM'yi tanıma çağrısı yaptı. Konuya ilişkin CICC açıklamasında AB adayları arasında Roma Statüsü'ne taraf olmamış tek ülkenin Türkiye olduğu vurgulandı. Açıklamada, Türkiye'nin Ekim 2005'te başlayacak AB müzakerelerine bağlı olarak, Roma Statüsü'nü öncelikli ele alması gereğine işaret edildi.
1 Temmuz 2002 tarihinde Roma Statüsü'nün kabul edilmesinin ardından, Lahey'de oluşturulan UCM'ye 97 ülke taraf oldu.


    http://www.radikal.com.tr/7367307367300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.