AB yolunda Kerbela

Seyhan ilçesine bağlı Topaktaş ve Yazıcı köylüleri, yılın altı ayı kirli dere suyuna mahkûm edildiklerini söyleyerek eylem yaptı. Adana'ya yaklaşık 17 km. uzaklıkta bulunan iki köyün sakinleri...

ADANA - Seyhan ilçesine bağlı Topaktaş ve Yazıcı köylüleri, yılın altı ayı kirli dere suyuna mahkûm edildiklerini söyleyerek eylem yaptı. Adana'ya yaklaşık 17 km. uzaklıkta bulunan iki köyün sakinleri, 'Su bizim hakkımız söke söke alırız' pankartları taşıdı.
Topaktaş Köyü muhtarı Tamer Yıldırım, 1993'ten bu yana Akçalı içme suyu grubundan su içtiklerini ama yılın altı ayı ve özellikle yazları su sıkıntısı çektiklerini, bu yüzden de kirli dere sularını kullanmak zorunda kaldıklarını söyledi. Yıldırım, "AB'ye girmeye hazırlandığımız şu günlerde çoluğumuz çocuğumuz pis su içiyor. Başbakanımız 'Susuz, yolsuz köy kalmayacak' diyor ama bizim köylerde sudan, yoldan eser yok. Atatürk 'Köylü milletin efendisidir' demiş. Susuz köylü nasıl efendi olsun?" dedi. Vali Vahit Kıraç'la görüşmek isteyen köylüler, randevuları olmadığı için önce içeri alınmak istenmedi. Israr eden köylüler, yapılan görüşmeler sonucu sorunlarını anlattı. Vali Kıraç, sorunu bayrama kadar çözme sözü verdi. Köylüler, alkışlarla valilikten ayrıldı.