'Abant Toplantıları'nın kahramanı valiye kötü haber

Bolu Valisi Akpınar hakkında daha önce bir müfettişi görevden aldırma işlemi nedeniyle yapılan suç duyurusu Yargıtay Başsavcılığı'nda işleme konulduMESUT HASAN BENLİ

ANKARA - Gülen cemaatinin düzenlediği Abant Platformu toplantısındaki konuşmasıyla laik kesimin tepkisin içeken Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar’a Yargıtay’dan kötü haber geldi. Akpınar’ın Ağrı Valiliği yaptığı dönemde, ‘affa uğramış disiplin cezalarını’ gerekçe göstererek görevden aldırdığı Sebati Yıldırım isimli ilköğretim müfettişi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Savcılık suç duyurusunu işleme koydu.
İddialara göre, 2007 yılında müfettiş Yıldırım ile Vali Akpınar arasında sorunlar ortaya çıktı. Vali, ‘1983 ve 2003 yılları arasında aldığı disiplin cezaları ve son olarak 2006-2007 yılları arasında görevlendirildiği disiplin soruşturmalarına ilişkin raporları geciktirdiği’ gerekçesiyle Müfettiş Yıldırım hakkında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından soruşturma açılmasını istedi. Vali Akpınar, Yıldırım’ın dosyasına 1983 ve 2003 yılları arasında aldığı disiplin cezaları da koydurdu.
2005 yılında çıkarılan ‘Disiplin Affı’yla memurların disiplin cezaları af kapsamına alınmıştı. Vali Akpınar’ın talebi doğrultusunda, Milli Eğitim Bakanlığı, iki müfettiş görevlendirdi. Müfettişler soruşturma sonucunda Yıldırım’a ‘bir yıl kademe ilerlemesinin durdurulması ve idari yönden de ilköğretim müfettişliği görevinin üzerinden alınması’ yönünde rapor hazırladı.
Bakanlık Merkez Disiplin Kurulu, Yıldırım’dan savunma istedi. Ancak tebligatlar bir türlü kendisine ulaşmadı. Bunun üzerine Bakanlık, Resmi Gazete aracılığıyla Yıldırım’ın savunmasını yapmasını istedi. Soruşturma sonucunda Yıldırım ilköğretim müfettişliği görevinden alınarak, Ardahan’a öğretmen olarak atandı. Bunun üzerine Yıldırım, Vali Akpınar hakkında 25 Haziran 2009 günü Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na ‘Disiplin af yasalarının tamamına muhalefet etmek suretiyle gö-revini kötüye kullanma’ suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu. Başsavcılık, Yıldırım’ın suç duyurusunu işleme koyarken, Vali Akpınar hakkında soruşturma açmak için İçişleri Bakanlığı’na başvurmaya hazırlandığı öğrenildi.
Yıldırım, ayrıca görevden alınması için rapor hazırlayan Bakanlık Başmüfettişi Mehmet Ali Yaşar, Müfettiş Murat Yüzer hakkında da Ankara Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yıldırım, Bakanlık müfettişlerinin, de affa uğramış disiplin cezalarını dosyaya koyarak, görevi kötüye kullandığını iddia etti.
Bolu Valisi, Abant Platformu tarafından düzenlenen ‘Demokratikleşme, 12 Eylül’den AB’ye Siyasi Partiler’ konulu toplantıda, özetle şöyle demişti: “Bugün demokratik hayatın önündeki en büyük engelin hiç şüphesiz, darbeci generallerin anayasasıdır. Aradan geçen uzun yıllara rağmen, zaten pek de iyi olmayan demokratik hayatımıza tecavüz eden darbecileri yargılayamadık, yargısız infazların, işkence ve kötü muamelelerin hesabını soramadık. Ülkemizde halkın iradesini bir türlü içine sindiremeyen kişi ve gruplar, içinde bulunduğumuz bu dönemde bile, hâlâ Baas rejimi ya da bir çeşit Pol Pot rejimi özlemiyle hükümeti devirmeyi, binlerce kişiyi yok etmeyi planlıyorlar. Bu kişi ve gruplar, halkın iradesine karşı plan yapmaktan ne usanıyorlar ne de utanıyorlar.”