Abant'ta sıkı önlem

Göz önünde olmasına rağmen piknikçilerin yarattığı tahribat sonucu çevresel zarar gören Abant Gölü'nün çevresinde yeni önlemler alındı. Yörede yaşayan Abant alası adlı balık ve susamurlarının neslini sürdürebilmesi için 14 hektar alan koruma bölgesi ilan edildi.
Haber: METİN FERAH / Arşivi

BOLU - Abant Gölü'nde yaşayan susamuru ile Abant alası korumaya alınıyor. Çevre ve Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Akıncıoğlu, Abant Gölü'nde, morfolojik özellikleri açısından benzersiz bir doğal alabalık popülasyonu olan Abant alası ile bütün dünyada koruma altına alınan susamurunun yaşadığını belirtti.
Bu iki türün biyolojik çeşitliliğinin devamı için, Abant Gölü çevresinde 14 hektarlık bir sahayı korumaya aldıklarını bildiren Mustafa Akıncıoğlu, şunları söyledi:
Samur temizlik işareti
"Abant Gölü'nde susamuru yaşaması, Abant için bir şans. Bu, gölün tam anlamıyla kirlenmemiş olduğunun göstergesi. Doğal güzelliğiyle adını ülke sınırları dışında bile duyuran Abant Gölü'nün ünü, susamurlarıyla daha da artacak. Susamurları, kürkleri için öldürülüyor. Genel müdürlük tarafından koruma altına alınan susamurlarının öldürülmesi halinde 3.5 milyar lira cezası verilecek. Gölde endemik olan Abant alası popülasyonunun azalmasına neden olan ve her türlü koşulda yaşama şansı olan Hollanda sarısı denilen tinka balık popülasyonunun azaltılması için de gerekli çalışmaları başlatacağız. Yedigöller Milli Parkı'ndaki üretme istasyonundaki havuzlarda doğal kurtçuklarla beslenen 150 bin adet Abant alası ve dere alabalığı, Abant Gölü'nün yanı sıra Yedigöller ve diğer göl ve derelere salınacak."