@ismailsaymaz

'Abartmak'tan üç yıl hapis cezası

'Abartmak'tan üç yıl hapis cezası
'Abartmak'tan üç yıl hapis cezası

Ethem Açıkalın, polise taş atan çocukların yargılanmasıyla ilgili raporlar hazırlamıştı. FOTOĞRAF: NEŞET KARADAĞ / DHA

Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

ADANA - “Birkaç basit nümayişi gerekçe göstererek, sanki çok büyük olaylar, yüzlerce gözaltı varmış gibi olayları abartarak anlattığı, toplumun geniş kesimlerini birbirine karşı kin ve düşmanlık hisleriyle doldurarak müsnet suçu işlediği...”
Savcı kentte çocuklara yönelik polis şiddetini telefonla bağlandığı Roj TV’de anlatan İHD Şube Sekreteri Ethem Açıkalın hakkında bu mütalaayı verince, Adana 1. Asliye Ceza Mahkemesi, hükümde gecikmedi. Mahkeme daha ilk duruşmada, “Ülkenin bulunduğu konum, halklar arasında düşmanlığın giderek artması”nı dikkate alıp üç yıl hapis verdi.
Açıkalın, 28 Ekim 2008’de Roj TV’de, kentte Kürt çocuklara yönelik şiddeti aktarmıştı. Konuşması için ‘terör örgütü propagandası’ndan soruşturma açıldı. Bu soruşturma takipsizlikle sonuçlanınca polis, aynı konuşmadan şu bölümlerle savcılığa gitti: “OHAL uygulamasını aratacak durum yaşadık. Adana Valisi açıktan Kürtleri hedef gösterdi.”
Bu kez, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten dava açıldı. İlk duruşma, 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde 27 Ekim’de görüldü.
Savcı verdiği mütalasında; “82’si çocuk 157 kişinin alındığına, 12’si çocuk 26’sının tutuklandığına ve işkence uygulandığına” dair rapor hazırlayan Açıkalın’ı, “Birkaç basit nümayişi gerekçe göstererek, çok büyük olaylar, yüzlerce gözaltı varmış gibi olayları abartarak” aktarmakla suçlayıp cezalandırılmasını istedi. Karara göre, ‘Ülkenin bulunduğu konum, halklar arasında yaratılan düşmanlığın giderek artması’nı dikkate alan mahkeme, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ten üç yıl hapis verdi.