ABD: Adımlar çok etkileyici

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin son yıllarda demokratikleşme ve insan hakları konularında etkileyici adımlar attığını belirterek, bu kararlı çabalardan dolayı Türk yetkililerini ve Türk halkını kutladı.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin son yıllarda demokratikleşme ve insan hakları konularında etkileyici adımlar attığını belirterek, bu kararlı çabalardan dolayı Türk yetkililerini ve Türk halkını kutladı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack'in salı günkü basın toplantısında bir gazeteci, Başbakan Erdoğan'ın, 'Kürt meselesinin demokrasiyle çözülebileceği' yönündeki sözlerini hatırlatarak, Türkiye'nin insan hakları uygulamaları çerçevesinde bu sözler konusunda ABD'nin görüşünü sordu.
Bu soruya yanıt dün sözcü McCormack tarafından yazılı olarak verildi. Açıklamada, ABD'nin, AB yolunda Türkiye'nin demokratikleşme çabalarını uzun süredir desteklediği belirtilerek, şöyle denildi: "Türkiye, son yıllarda demokratikleşme ve insan hakları konularında etkileyici adımlar attı. Bu da üyelik müzakerelerine başlanması için bir tarih verilmesi yönündeki AB kararına yansıdı. Bu ilerleme, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık insan hakları raporunda da dile getirildi. Bu kararlı çabalarından dolayı Türk yetkililerini ve Türk halkını kutlarız. Türkiye bu süreci ileriye götürürken Türkiye'yi desteklemeyi sürdüreceğiz."


    http://www.radikal.com.tr/7556787556780

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.