ABD Ankara Büyükelçiliği: Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasından dolayı endişeliyiz

ABD Ankara Büyükelçiliği: Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasından dolayı endişeliyiz
ABD Ankara Büyükelçiliği: Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasından dolayı endişeliyiz
ABD Ankara Büyükelçiliği, "Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasından ve bir basın kurumunun daha baskılandığını düşündüren gelişmelerden oldukça endişeliyiz" açıklaması yaptı. ABD Ankara Büyükelçisi John Bass ise Instagram hesabına siyah bir kare koyarak 'Derin rahatsızlık duyuyoruz' notunu paylaştı.

ABD Ankara Büyükelçiliği, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve  Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasıyla ilgili açıklama yaptı. ABD Büyükelçiliği, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Dündar ve Gül'ün tutuklanmasından dolayı endişeli olduklarını belirterek şöyle denildi: "Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasından ve bir basın kurumunun daha baskılandığını düşündüren gelişmelerden oldukça endişeliyiz. Türk mahkemelerinin ve yetkililerin, T.C. Anayasası'nda yüceltilen basın özgürlüğü temel ilkesini güvence altına almalarını umuyoruz." 

BÜYÜKELÇİ BASS: DERİN RAHATSIZLIK DUYUYORUZ

ABD Ankara Büyükelçisi John Bass ise Instagram hesabına siyah bir kare koyarak 'Derin rahatsızlık duyuyoruz' notunu paylaştıABD Ankara Büyükelçisi John Bass, Instagram hesabından iki gazetecinin tutuklanmasıyla siyah bir kare paylaştı. Söz konusu görsel, Söz konusu görsel, "Türkiye'de bugün bağımsız medyadaki daha fazla sesin susturulduğunu görmekten derin rahatsızlık duyuyoruz" mesajıyla paylaşıldı.

AB: ENDİŞE VERİCİ

Avrupa Birliği de Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasıyla ilgili açıklama yaptı. AFP'nin haberine göre, Avrupa Birliği Komisyonu dış ilişkiler sözcüsü Maja Kocijancic günlük basın brifinginde, "Bu endişe verici gelişmeyi yakından izliyoruz" dedi.

 ANKARA/DHA