ABD askeri çay içmiş

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sınır birliklerinin, bir ABD askeri personeli ile Irak Sınır Polisi'nden oluşan bir devriye timini 19 Mayıs'ta, mevzilerine yaklaştığı gerekçesiyle durdurduğu ve dört saat sınır karakolunda tuttuğu ortaya çıktı.

ANKARA - Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) sınır birliklerinin, bir ABD askeri personeli ile Irak Sınır Polisi'nden oluşan bir devriye timini 19 Mayıs'ta, mevzilerine yaklaştığı gerekçesiyle durdurduğu ve dört saat sınır karakolunda tuttuğu ortaya çıktı. ABD askerlerinin başına, daha önce Süleymaniye'de Türk askerlerine yapıldığı gibi, çuval geçirildiği iddia edildi. Genelkurmay Başkanlığı ise bunun doğru olmadığını, sadece görüşme yapıldığını açıkladı.
Yayın hayatına 31 Mayıs'ta başlayan Referans gazetesi, dünkü haberinde bir ABD askeri timinin Kokpi Tepe mevkiinde 15 gün önce sınırı geçerek Türkiye topraklarına girdiğini, Türk sınır birliklerinin de ABD askerlerini gözaltına aldığını duyurdu. Haberde, gözaltına alınan ABD askerlerinin başına çuval geçirildiği, gözaltında fotoğraf çekildiği öne sürüldü.
Genelkurmay'ın açıklaması
Genelkurmay Başkanlığı ise, dün yaptığı açıklamada, habere atıfta bulunduktan sonra, şu görüşlere yer verdi: "19 Mayıs 2004 günü saat 18.00 civarında bir ABD askeri personeli ve Irak Sınır Polisi'nden bir devriye timi Kokpi Tepe mevkiinde, sınır birliklerimizin emniyeti için ileride görevlendirilen bir timimizin mevziine yaklaşmış, bunun üzerine bölgede söz konusu devriye timi ile bir görüşme yapılmıştır. Görüşmeyi müteakip ABD askeri personeli ve Irak Sınır Polisi'nden oluşan tim bölgeden ayrılmıştır. PKK/KADEK terör örgütüyle mücadele kapsamında görev yapan birliklerimiz ile bölgede bulunan ABD ve yeni oluşturulan Irak güvenlik güçleri arasında zaman zaman bu tür temas ve görüşmeler olmaktadır. Söz konusu gazete haberinde yer alan çuval geçirme ve Türk topraklarına girme gerçeği yansıtmayan bir yorumdan ibarettir."
Kötü muamele söz konusu değil
Alınan bilgiye göre TSK, PKK'nın silahlı saldırılara başlayacağı açıklaması ve Kuzey Irak'taki hareketliliği nedeniyle sınırdaki devriye faaliyetlerini artırdı. Bu çerçevede, zaman zaman da Irak topraklarına geçilerek mevzi oluşturuluyor. Zaman zaman Irak ve ABD askerleri ile temas gerçekleşiyor. 19 Mayıs'taki olayda da Kokpi Tepe Mevkiinde mevzilenen Türk askeri timi, kendilerine yaklaşan grubu durdurdu. Bir ABD askerinin yanı sıra Iraklı polislerin bulunduğu grubun kimliği ve amacı anlaşılamadığından sınır karakoluna götürüldü. ABD askeri ile Iraklı polisler karakolda Türk kaynaklara göre dört, ABD'li kaynaklara göre 12 saat tutulduktan sonra karşılaşma noktasına götürülerek serbest bırakıldı. Kaynaklar, geçen sürede ABD askeri personeline ya da Iraklı polislere kötü muamele yapılmadığını, tersine kendilerine çay ikram edildiğini ifade etti.Referans: Türk askeri rövanşı aldı
Referans gazetesi, olayı şöyle aktardı: Yaklaşık 15 gün önce Irak sınırındaki Kokpi Tepe civarında üç peşmerge yanlarında 20 Amerikalı askerle birlikte sınırı geçip Türk tarafına girdi. Aslında bölgede karşılıklı olarak bu tür sınır ihlalleri zaman zaman oluyordu. Bu kez sınırı geçen ABD askerleri mayınlı alana girdiklerinin farkına varmamışlardı. Farkına vardıkları anda ise iş işten geçti. Grup geri dönmek isterken, biri yanlışlıkla aydınlatma mayınına basınca ortalık bir anda gündüz gibi aydınlandı. Gruptakiler Türk askeri tarafından kıskıvrak yakalandılar. İşte Süleymaniye'de yaşanan Türk Özel Kuvvetleri'nden bir grup askerin başına geçirilen çuvalın rövanşı, grubun karakola getirilmesinden sonra alındı. Grubun içinde ABD askerlerinin de olduğunu gören Türk askerleri, ABD askerlerinin başlarına çuval geçirdi."