ABD askerleri İncirlik'te cami basıp Kuran yırttı mı?

ABD askerleri İncirlik'te cami basıp Kuran yırttı mı?
ABD askerleri İncirlik'te cami basıp Kuran yırttı mı?
ABD askerlerinin yılbaşı gecesi İncirlik Üssü içerisinde yer alan ve Türk askerlerin ibadet ettiği camiyi basıp, minberi kırdığı ve Kuran yaktığı iddia edildi. Olay bugün yerel basında yer aldı. STK'lar kınama açıklaması yaptı.

ADANA - Adana’daki İncirlik Üssü’nde yılbaşı gecesi ABD ’li askerlerin 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’ndaki camiye girip, ahşap minberi parçaladıkları, camları kırdıkları ve Kuran’ı Kerim’leri parçaladıkları iddiaları üzerine, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan tepki gösterdi. 10 sivil toplum örgütü adına ortak yazılı açıklama yapan Recep Çalışkan olayı kınayıp, "Hiç kimse ibadethanelerimize saldıramaz, kutsal kitabımıza saygısızlık yapamaz" dedi.
Adana’da günlük yayın yapan yerel Çukurova Merhaba Gazetesi’nde bugün yer alan haberde İncirlik Üssü’nde 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’nda görevli askerlerin ibadet ettiği camiye, geçen yılbaşı gecesi alkol alan 39’uncu Wing Komutanlığı’nda görevli ABD’li askerlerin girdiği, burada ahşap minberi yıkıp, camları kırdıkları, Kuran’ı Kerim’leri yırtıp, parçaladıkları öne sürüldü. Haberde olayla ilgili iki Türk subayın inceleme yaptığı ancak konunun örtbas edilmeye çalışıldığı, caminin de tadilat yapıldığı gerekçesiyle kapatıldığı öne sürüldü.


STK’LARDAN KINAMA 

İddialarla ilgili Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Adana Şube Başkanı Recep Çalışkan, 10 sivil toplum örgütü adına yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi.
Konuyla ilgili Türk ve ABD’li yetkililerin kamuoyunu aydınlatacak açıklama beklediklerini dile getiren Recep Çalışkan, şöyle dedi:
"Haddini bilmez Amerikalı askerleri bu çirkin saldırıları dolayısıyla şiddetle kınıyoruz. Bu saldırının İslami değerlerimize yönelik olduğu açıktır. Kutsal kitabımız Kuran’ı Kerim, camilerimizin minberleri, camı, çerçevesi birer bütündür. Hiç kimse ibadethanelerimize saldıramaz, kutsal kitabımıza saygısızlık yapamaz.
Değerlerimize saldıran ABD askerler cezalandırılmalı, deşifre edilmeli ve yapılan bu büyük yanlışlık derhal düzeltilmelidir. Tepkimize kayıtsız kalındığı ve gereken yapılmadığı takdirde sorumluluğun sadece olaya karışan ABD askerleri ile sınırlı kalmayacağını, ABD Başkanı dahil tüm yetkilileri bağlayacağını bildiririz. Son olarak Türk ve ABD yetkililerin konuyu aydınlatmalarını, bu çirkin iddialarla ilgili derhal bir açıklama yapılmasını talep ediyoruz."


MÜTFÜLÜK: OLAYI BASINDAN ÖĞRENDİK 

Adana İl Müftüsü Arif Gökçe ise söz konusu iddialarla ilgili kendilerine herhangi bir bilgi yansımadığını, iddiaları gazete haberiyle öğrendiklerini söyledi.
İncirlik Üssü’nde müftülüğe bağlı bir cami olmadığını aktaran Müftü Arif Gökçe, "Herhalde İncirlik Üssü’nde çalışan kardeşlerimiz, en azından namazlarını kılabilecekleri bir yer yapılmış ve orada ibadetlerini yapıyorlar. İddia edildiği gibi böyle bir şey varsa, biz bunu etik açıdan kınayabiliriz. Üsse girmek mümkün değil. Bizim sorumluluğumuzda olan bir yer olmadığı için soruşturma açmak gibi bir yetkimiz yok. İbadethanelere böyle bir saldırı varsa şayet, bunu kınıyoruz. İlgili kaymakama bu durumun araştırılması ve bize bilgi verilmesi yönünde bir yazı yazdım" diye konuştu. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/111610411161044

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bravo Adanalı kardeşlerime - muhammedaliclay

  Stklar ne güzel tepki vermiş yaa gözlerim yaşardı, vay be Askonda kınamış olayı helal olsun birde müftücüğümüz kınamış çok duygulandım, çok fazla kınamayın onlar sizin ekmek kapınız incirlikte çarşıda pazarda alış veriş yapıyorlar değilmi? Bin bir türlü maymunluk yapıyorsunuz onlara iki mal satcam diye değilmi, kınamaya devam edin siz. Bir gün kırarlar ederler ve monte ederler siz hala kınarsınız.

  ..... - rapala

  abd askerlerinin dunyada koloni ulkelerini gezer gibi herkeze yukaridan baktigi bir gercek, bu yuzden yerel halklarin degerleriyle alay ettikleri hatta hakaret ettikleri gorulmustur, bu konu dunyadaki uzak ulkelerde islama karsi olan en ufak hareketi ilk sayfaya tasiyan yandas imam medyasinda kesinlikle yer almayacaktir,unutulmaya birakacaklardir en fazla. ayip olmasin diye belki bazi kose yazilarinda bir kac satir yazilirken ergenokonun amarika koludur ve akpyi yipratmak icin yapmistir imasini belirterek yazacaklardir.her zamanki yuzsuzlukleri ile esad,one munit,darbe,turban konularini islemeye devam edecekler...

  - Clear

  Sam Amca birtaraftan bütün dünyaya özgürlük ve insan hakları şovu sergilerken,öte taraftan da insanlara nasıl işkence (Kuzey Iraklı esirler) yapılabileceğini,inançlara nasıl saldırılacağını da gizlice uyguluyor.İpliğinin pazara çıkarılması gerekirken,örtbas etme çabaları ise tüm inananları şaşırtıyor.Böyle bir ikilemi kabullenmek mümkün değildir.

  AMERİKAN ASKERLERİNE DUACIYIZ!..:) - Sedat Gürsel

  Irak'ta Amerikan askerleri Camileri kışla yapıp kullandığında, bu ülkenin Başbakanı onların evlerine sağsalim dönmeleri için dua ediyordu. K.Irak'ta başına çuval geçirilen askerlerimizin, hesabı sorulacağına çuvalı geçiren David Petraeus bu ülkede birinci sınıf ağırlandı. Kendi subaylarımız camilerimizi bombalayacak iddiasıyla cezaevlerine kondu ama ABD askeri camilere saldırırsa, konu örtülüverir, en kısa sürede de yalanlanır. 60 yıldır solcuların bu ülkede iktidara gelmediğini ağzının suları akarak anlatanlar, 60 yılda sağ iktidarların bu ülkenin anahtarlarını kimlere teslim ettiklerinin de artık bir farkına varsalar!