ABD Başkanı Obama Antalya'da

Antalya'da bugün başlayacak G-20 Liderler Zirvesi'ne katılacak ABD Başkanı Barack Obama, 'Air Force One' uçağıyla Antalya Havalimanı'na indi.

RADİKAL - Antalya'nın turizm merkezi Belek'te bugün başlayacak ve iki gün sürecek G-20 Liderler Zirvesi'ne katılacak Başkan Barack Obama'yı taşıyan ABD Hava Kuvvetleri'ne bağlı 'Air Force One' uçağı, saat 06.58'de Antalya Havalimanı'ndaki 1'inci piste indi. Başkan Obama'yı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Antalya Valisi Muammer Türker, Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel ve diğer yetkililer karşıladı. Kendisini karşılayan protokol mensuplarıyla tokalaşan Obama'ya yöresel kıyafetli bir kız ve bir erkek çocuk, çiçek verdi.

KONVOYDA İKİ LİMUZİN

Apronda kendisi için bekleyen, önünde Türk ve ABD bayrağı bulunan aynı plakalı iki limuzinden birine binen Başkan Obama, konvoy eşliğinde alandan ayrıldı. Obama'nın bindiği zırhlı makam aracını bir erkek sürücü kullanırken, aynı marka ve plakalı diğer limuzini ise bir kadın sürücü kullandı. İkinci makam aracı da Obama'nın bulunduğu araçla beraber konvoyda yer aldı. Diğer devlet başkanları gibi havalimanının 'A Kapısı' yerine Askeri Havalimanı yakınındaki 'Acil Çıkış' kapısını kullanan konvoy, Belek'e hareket etti.
SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

ABD Başkanı Obama'nın gelişi nedeniyle havaalanı, çevresi ile geçiş güzergahında çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Başkan Obama'nın konvoyunun geçişi sırasında Antalya-Belek karayolu tamamen trafiğe kapatıldı. 

"ÇOK GÜZEL BİR ŞEHRİNİZ VAR"

G-20 Liderler Zirvesi için Antalya'ya gelen ABD Başkanı Barack Obama'yı havalimanında karşılayan isimler arasında olan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, sosyal medyadaki Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Obama'nın Antalya'yı çok beğendiğini yazdı. Türel, Obama'nın havadan gördüğü Antalya ile ilgili ilk izlenimini Belediye Başkanı olduğunu öğrenince kendisine, “You have a beautiful city (Çok güzel bir şehriniz var)" dediğini yazdı. Türel, paylaşımında Obama'yı karşılarken fotoğraflarına da yer verdi. 

TÜREL: OBAMA'NIN SÖZÜ TEŞVİK EDİCİ

Obama'nın sözlerini değerlendiren Menderes Türel, şunları söyledi:

"Dünyanın gözünün üzerinde olduğu ve dünya siyasetinin başkentliğini yapan bir şehirde,dünyanın en önemli liderlerinden birinden bu güzel sözleri işitmek, işimizin ne kadar zor ve sorumluluk altında olduğumuzu gösteriyor. Bu bize daha büyük bir sorumluluk yüklüyor. Söylenilen sözler gayet güzel ve sorumluluk bilincimizin artması açısından teşvik ediyor. Zaten şu an katılımcılar, hem liderler, hem heyetler, hem işadamlarının kanaatleri müspet ve olumlu. İnşallah bugün ve yarını da kazasız belasız en güzel şekilde atlatarak, G-20 zirveleri içinde Antalya'yı G-20'nin en başarılı düzenlendiği yerlerden biri olarak sağlarız. Sayın Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz, bakanlarımız, valiliğimiz belediyemizle birlikte bu konuda tam bir işbirliği içinde fevkalade dayanışma içinde başarılı çalışma yürüttük." (Mehmet ÇINAR-İbrahim LALELİ-Bülent TATOĞULLARI/ANTALYA/DHA)

AİR FORCE ONE'NİN ÖZELLİKLERİ

Air Force One, ABD başkanlarını taşıyan başkanlık uçağı. Mavi beyaz renkli Boeing 747 modeli. Air Force One, ABD Başkanı'nın içinde bulunduğu, hava kuvvetlerine ait hava aracının kodu. Kuyruk numarası '28000' ve '29000' olan iki jet uçaktan başkanın bindiğine verilen isim. Uçağın, saldırılarda AAM füzelerine ve SAM füzelerine karşı savunma sistemleri mevcut. İçinde çarpma anında hasar görmeyecek şekilde dizayn edilmiş bir bölme bulunan uçak, her türlü telekomünikasyon aracına sahip. İçinde Oval Ofis'in ufak bir kopyası ve gerektiğinde balistik füzelerin ateşlenebileceği bir War Room (savaş odası) bulunuyor. Air Force One havadan havaya füzelere karşı Chaff ve Flare fırlatabiliyor ve radar bozucu sinyal gönderebiliyor.