ABD Büyükelçiliği: İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz

ABD Büyükelçiliği: İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz
ABD Büyükelçiliği: İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz
Ahmet Hakan'ın uğradığı saldırıyla ilgili olarak ABD Büyükelçiliği Twitter üzerinden, "İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz" açıklamasında bulundu. Avrupa Konseyi ve İngiliz Büyükelçi Richard Moore da saldırıyı kınadı.

ANKARA Hürriyet Gazetesi yazarı Ahmet Hakan'ın İstanbul 'daki evinin önünde 4 kişinin saldırısına uğramasının ardından  ABD Büyükelçiliği konuyla ilgili bir tweet attı. Hem İngilizce hem de Türkçe olarak atılan tweet'te, "Gazetecileri şiddet ile korkutmayı amaçlayanlar, kazanılamayacak bir savaş vermektedirler. İfade özgürlüğü kaba kuvvet ile susturulamaz" denildi.

İNGİLİZ BÜYÜKELÇİ: SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM

İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, gazeteci Ahmat Hakan'a yönelik saldırıyı şiddetle kınadığını ifade etti. Moore, "Kimse görüşlerinden dolayı tehdit edilemez, şiddet göremez"  dedi. İngiltere Büyükelçisi Richard Moore'un Twitter hesabından yaptığı açıklama şu ifadelere yer verdi:  "Ahmet Hakan'a yapılan saldırı kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kimse görüşlerinden dolayı tehdit edilemez, şiddet göremez. Basın-ifade özgürlüğü işleyen bir demokrasinin en önemli aracıdır. Bu özgürlükleri korumak herkesin görevidir."

AVRUPA KONSEYİ'NDEN KINAMA

Hürriyet Güven Özalp'in haberine göre, Ahmet Hakan’a yapılan saldırıya Avrupa Konseyi sert tepki gösterdi. Saldırıyı güçlü şekilde kınadığını ifade eden Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, “ Türkiye ’de gazetecilere yönelik tekrarlanan saldırılar ülkedeki ifade özgülüğü üzerinde caydırıcı etkiye sahip” dedi. Ahmet Hakan’ın bir süredir tehdit aldığına dikkat çeken Jagland, Türk yetkililere bu saldırıyı tam olarak soruşturma ve saldırganları adalet önüne çıkarma çağrısı yaptı. Jagland, Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi çerçevesinde gazetecileri saldırılara karşı koruma ve kışkırtıcılarının cezasız kalmasını önleme yükümlülüğünü hatırlattı.  (DHA)

Gazeteci Ahmet Hakan'a evinin önünde saldırı

Ahmet Hakan 17 gün önce koruma talep etmişti

'Korkmuyoruz, bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz'

Beşir Atalay: Menfur saldırıyı şiddetle kınıyorum, lanetliyorum

Cem Uzan'dan Ahmet Hakan açıklaması

Metin Feyzioğlu'ndan Ahmet Hakan'a saldırı yorumu: Bunun adı faşizm