ABD Büyükelçiliği'ne saldırı!

ABD Büyükelçiliği'ne saldırı!
ABD Büyükelçiliği'ne saldırı!
Ankara'daki ABD Büyükelçiliği'ne canlı bomba saldırısı yapıldı. Güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu ve canlı bomba öldü. Elçiliğe gelen gazeteci Didem Tuncay yaralı. Saldırıyı DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı'nın gerçekleşleştirdiği öğrenildi

ABD 'nin Ankara 'daki Paris Caddesi'nde bulunan Büyükelçilik binası önünde patlama oldu. Büyükelçiliğin ikinci giriş kapısı önündeki polis kulübesinde yaşandığı bildirilen patlama nedeniyle güvenlik görevlisi  Mustafa Akarsu şehit oldu ve canlı bomba öldü.  Aralarında gazeteci Didem Tuncay'ın da bulunduğu3 kişi yaralandı. Yaralı Tuncay'ın hayati tehlikesi bulunmadığı ancak gözünde sorun olduğu açıklandı. Hafif aralanan güvenlik görevlilerinin durumu iyi. 

SALDIRIDA YARALANAN DİDEM TUNCAY'IN SAĞLIK DURUMU İYİYE GİDİYOR
Ankara Numune Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamada yaralanan Didem Tuncay'ın sağlık durumuyla ilgili, “Vital bulguları daha iyi ama halen yoğun bakım şartlarında izlenmeye devam edecek” dedi.

Zengin, hastane önünde bekleyen gazetecilerin sorularını yanıtladı. Saldırıda yaralanan Didem Tuncay'ın sağlık durumunun sorulması üzerine Zengin, Tuncay'ın yoğun bakımda takibinin devam ettiğini, yüzünün sağ kısmında ağırlıklı olmak üzere travma olduğunu söyledi.

HAYATİ TEHLİKESİ SÜRÜYOR

Tuncay'ın durumunun geldiği ana göre daha iyi olduğunu dile getiren Zengin, “Vital bulguları daha iyi ama halen yoğun bakım şartlarında izlenmeye devam edecek. Sizleri de belli aralıklarla bilgilendireceğiz” dedi. Zengin, Tuncay'ın hayati tehlikesinin sürdüğünü bildirdi.

2 Numaralı giriş kapısının tamamen zarar gördüğü patlamada çevreye ceset parçaları saçıldı.  Bölgeye sadece itfaiye, polis ve sağlık ekiplerinin girişine izin verildu. Amerika Büyükelçiliği önünde meydana gelen patlamanın ardından Ankara Valisi Alâaddin Yüksel ve Ankara Emniyet Müdürü Kadir Ay olay yerine geldi. Ankara Valisi Yüksel ve ABD Büyükelçisi Riccardione beraber açıklama yaptı.ABD'nin Türkiye Büyükelçisi Francis Ricciardone, saldırının Türk-Amerikan ilişkilerine zarar vermeyeceğini, Türkiye'yi halen dost olarak gördüklerini söyledi. Ricciardone, olaya ilişkin olarak, bundan sonraki gelişmeler ilişkin olarak iş birliğinin süreceğine dikkat çekerek, terörden bütün dünyanın çektiği ve hem ABD'nin hem de Türkiye'nin ne kadar müzdarip olduğunu belirtti.

 

PATLAMA ABD ELÇİLİĞİ'NİN İÇİNDE 


Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişinde meydana gelen saldırıda, saldırganın üzerindeki bombayı patlatması sonucunda kendisiyle birlikte bir personelin öldüğünü açıkladı. Yüksel, patlamanın ABD Büyükelçiliği'nin kendi alanında gerçekleştiğini vurguladı.

 

BAKAN GÜLER: CANLI BOMBA ERKEK, SOL BİR ÖRGÜT MİLİTANI

 

İçişleri Bakanı Muammer Güler de olay yerine gelerek açıklamalarda bulundu.  Güler, ABD Büyükelçiliği'nde yaptığı incelemeler sonrasında bir açıklama yaptı. Güler açıklamasında canlı bombanın kimliğinin henüz tespit edilemediğini belirterek, "Güvenlik görevlisi Mustafa Akarsu hayatını kaybetti. Canlı Bombanında hayatını kaybettiği tespit edildi. 2 güvenlik görevlisi yaralı. Didem Tuncay yaralandı. Gözü ile ilgili bir problem var. Hayati tehlikesi yok. Güvenlik bölümünden de olayla ilgili görüntüleri birebir izledim. Canlı bombanın şu an ki bulgularımız itibari ile yasadışı sol bir örgütün militanı olduğuna dair ön bilgilerimiz var. Parmak izleri şu anda inceleniyor. İlk bilgiler şu anda elimizde var. Ancak bilgileri kesinkeştirince bunları sizinle paylaşacağım" dedi.

Güvenlik kamerası görüntülerinde olay anını izlediğini belirten Güler, "Tam kapının ağızında güvenlik görevlisi onu karşılarken, elini karın bölgesine götürdüğü görüntüsü var. Daha sonra tabi görüntü kesiliyor" şeklinde konuştu. Saldırıyı DHKP-C üyesi Ecevit Şanlı'nın gerçekleştirdiği öğrenildi.

 

 

 

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

 

ABD Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:  "1 Şubat 2013 günü 13.15 sularında ABD Büyükelçiliği'nde bir patlama olmuştur. Şu anda olay hakkında araştırmalarını sürdüren Türk Emniyet yetkilileri gerekli her türlü önlemi almıştır. ABD Büyükelçiliği olarak Türk hükümet'ne, basın mensuplarına ve tüm Türk halkına olaya dair gösterdikleri öfke ve bizimle kurdukları dayanışma için teşekkür ederiz."

 

ELÇİLİK ÇALIŞANLARI SIĞINAKTAPatlamanın ardından "kırmızı alarm"a geçilen elçilikte, çalışanların sığınağa alındığı kaydedildi. Büyükelçilikte giriş-çıkışlara izin verilmediği öğrenildi. Bu arada, bilgi alınması için aranan büyükelçilik telefonlarına ise herhangi bir cevap verilmiyor.

 

UZUN NAMLULU SİLAHLARLA BEKLEDİLER

Ankara'da ABD Büyükelçiliği'nde gerçekleşen saldırının ardından büyükelçilikte görevli ABD'li güvenlik personeli çatıda uzun namlulu silahlarla bekledi. Saldırının ardından bir polis helikopterinin de patlamanın yaşandığı bölgeyi havadan incelediği görüldü. Olay Yeri İnceleme Ekipleri de patlamanın yaşandığı yerde çalışmalarını sürdürüyor.