ABD Doları'nı 'gömü' sanmış

Bir erin Yalova'da depremden sonra enkazdan alıp askeri alana gömdüğü 300 bin dolarlık çantayı çıkaran yarbay Mümin Şen, "Ben onu gömü sandım" dedi. Zanlı Osman Özdemir'in savunması: "Parayı aldık ama bir kısmını hayır için harcayacaktık."

ANKARA - Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'nda süren bir dava, 17 Ağustos depreminde yaşandığı iddia edilen 'film gibi' bir yağmanın ipuçlarını ortaya çıkardı. Zanlıların ifadelerine göre yağmalanan miktar 300 bin dolar. Yağmayı ortaya çıkaransa iddiaya göre 'ganimet'i paylaşmak istemeyen yarbayın lüks düşkünlüğü.
17 Ağustos 1999 gecesi Marmara 7.4'lük bir depremle sarsıldı. Depremde binlerce ev yıkılırken çeşitli bölgelerden askeri birlikler bölgeye sevk edildi. Er Tarkan Okçu da Bergama 19. Piyade Tugayı 1. Piyade Tabur Komutanlığı ile Yalova Çiftlikköy'e gönderildi. Okçu, Yalova Hava Meydan Komutanlığı bahçesine kurulan çadırkentte kalmaya başladı.
Enkaz kaldırma çalışması için bir siteye götürülen Okçu, iddiaya göre burada içinde 300 bin dolar olan çanta ve takılar buldu. Geceleri askeri arazi dışına çıkamayan Okçu, çantayı naylon torbaya sarıp üç incir ağacının ortasına kazdığı çukura gömdü.
'Para orada ama...'
Bir süre sonra arama kurtarma çalışmaları bitti. Sıkı arama nedeniyle Tarkan Okçu, gömdüğü parayı çıkaramadan Bergama'daki birliğine döndü ve terhis oldu. Kardeşi Cumali Okçu'ya paradan bahsetti ama iki kardeş, dört yıl boyunca bölgeye bir türlü giremedi. İddiaya göre Cumali Okçu çantayı arkadaşı Osman Özdemir'e o da emekli astsubay Mehmet Ali Çakmak'a açtı ve Yalova Meydan Komutanlığı'ndan 'adam ayarlamasını' istedi.
Yarbay devrede
İddiaya göre binbaşı Recep Dok, Özdemir ile Çakmak'ı Yalova Meydan Harekât Komutanlığı'nda görevli yarbay Mümin Şen'le görüştürdü. Şen'den yardımcı olması istendi. 2003'ün ekim ayında bir pazar günü Yalova Meydan Komutanı Albay Attila Kurar, birlikten ayrıldı ve yerine yarbay Şen'i bıraktı. Şen, akşam saatlerinde Özdemir ile buluştu. Çakmak ve Dok, onları dışarıda bekledi.
Şen, nizamiyedeki nöbetçi erlere kapıyı açtırarak, kulenin bulunduğu yere gitti. İddiaya göre Özdemir ve Şen, üç incir ağacını bulduktan sonra toprağı kazarak 1.5 saat çantayı aradı. Çantayı bulunca parayı aralarında paylaştılar, çukuru düzeltmeden ayrıldılar.
İddiaya göre Şen, Çakmak ve Dok'a parayı bulamadığını söyledi. Nizamiyedeki nöbetçiler ise Şen'in davranışlarından şüphelenerek olayı albay Kurar'a iletti. Albay Kurar, o gece yarbay Şen'i arayarak, bahçede ne aradığını sordu. Şen ise "Gaz çıkarmak için bahçeye gittiğini" söyledi.
İki villa, üç oto, bir galeri
Bu arada Şen'in malvarlığındaki hızlı artış dikkat çekti. İki otomobili olan Şen, 38 bin YTL'ye Ford C-Max, 64 bin YTL'ye Volkswagen Passat, 26 bin YTL'ye Ford Fiesta, Yalova'dan eşine iki villa alıp kayınbiraderinin üzerine otomobil galerisi açınca, hakkında soruşturma başlatıldı.
Ardından Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Askeri Savcılığı, Mümin Şen'e görevi kötüye kullanma ve hırsızlıktan 1-8 yıl ağır hapis cezası istemiyle dava açtı. Şen, ifadesinde "O bölgede define olduğu söyleniyordu. Ben onu gömü sanmıştım" dedi. TSK'dan ihracı da istenen Şen, 2004'te tutuklandı. İki ay sonra serbest bırakılan Şen hakkındaki dava Kuzey Deniz Saha Komutanlığı'nda sürüyor.
Askeri Savcılık, Osman Özdemir'in de görevi kötüye kullanmak suçuna iştirak ve hırsızlık, binbaşı Recep Dok ile Mehmet Ali Çakmak'ın da memuriyet görevini kötüye kullanmak suçuna iştirakten cezalandırılmasını istedi. Askeri savcılığın görevsizlik kararı verdiği terhis olan er Okçu ve diğer sanıkların dosyası da Tarsus Cumhuriyet Savcılığı'na yolladı. Bu arada Özdemir'in ifadesinde "Parayı aldık ama samimi olarak söyleyeyim. Bir kısmını hayır işinde sarf edecektik" dediği öğrenildi.
'100'lük desteler vardı'
Tarkan Okçu da Bahçeşir İç Güvenlik Takım Komutanlığı'nda alınan ifadesinde şunları söylemişti:
"Enkazda 30-20 cm ebatlarında bir çanta buldum. İçinde 100'lük desteler halinde dolar vardı. Saymadım ama 300 bin dolar kadardı. Enkaz çalışmaları yaptığımız zaman zarfında altından yapılma saatli yüzük, bir çift altın küpe, altın bileklik, içinde madalyalar olan el çantası, iki çift Adidas marka eşofman takımı, siyah renkli bir erkek cüzdanı bulduk. İçinde kimlikle beraber bir miktar dolar ve Türk parası ve kredi kartları da vardı. Ama bunları komutanlığa teslim ettim."
Okçu: Suçsuzum
Tarkan Okçu 'aa' muhabirine ise suçsuz olduğunu söyledi ve "Ben boya ustasıydım. İşimden oldum. Eğer böyle bir para bulsam bu kadar sıkıntı yaşar mıyım?" dedi.
Tarsus ilçesinde yaşayan baba İhsan Okçu da, teskere aldığında oğlunun yol parasını bile kendisinin gönderdiğini belirterek "Tarkan, haftanın üç günü boyacılık yapar, dört gün yatar. Palavrayı sever. Para dolu çanta saklamasına ihtimal vermem" diye konuştu.
AKSA davalık
Enkazdan çıkan 300 bin dolarlık çanta davası, AKSA'ya karşı Yalova Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılan davada da gündeme geldi. Davacı depremzedeler, 17 Ağustos sonrası AKSA'dan yayılan gaz nedeniyle evlerini terk ettiklerini, döndüklerinde ise evlerinin talan edildiğini söylüyor. Davacılar Yargıtay'a giden temyiz duruşmasında, tazminat miktarı belirlenirken çanta davasının göz önünde tutulması istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7636457636450

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.