ABD: Domuz gribi aşısı güvenli

ATLANTA - ABD sağlık yetkilileri, domuz gribi aşısının güvenli olduğunu açıkladı. Ülkede domuz gribi aşısıyla ilgili ilk rapor önceki gün açıklandı. Buna göre ekim ayından kasım ortalarına kadar 22 milyon ABD’li aşılandı. 3 bin 200 kişide ‘yan etkiler’ rapor edildi. Büyük çoğunluğu kızarıklık ve aşı yerinde şişkinlik gibi hafif etkilerdi. Amerikan Hastalıkları Kontrol ve Koruma Dairesi, güvenlik açısından domuz gribi aşının yıllardır uygulanan mevsimsel grip aşısıyla aynı olduğu kanaatine vardı.
Domuz gribi aşısı felce yol açabilen Guillain-Barre sendromu açısından da incelendi. 1976 yılında ülkelerdeki bir domuz gribi aşılaması sırasında toplumda normalden fazla sayıda Guillan Barre sendromuna rastlandığı anlaşılmış, bunun üzerine aşılama durdurulmuştu. Bu yıl aşılananlar içinde 10 kişide bu sendroma rastlandı. Ülkede aşılama olsun olmasın her hafta 80-160 kişiye Guillain-Barre sendromu teşhisi konulduğunu hatırlatan uzmanlar vakaların aşıyla bağlantılı olup olmadığını inceliyor.
Aşı olduktan sonra ölen kişi sayısı 11. Ancak bu ölümlerle aşı arasında bir bağlantı bulunamadı.
ABD’de nisan ayından bu yana 22 milyon kişi domuz gribi nedeniyle hastalandı. 98 bini hastaneye kaldırıldı. 4 bini öldü. Domuz gribi mevsimsel gribe çok benziyor, ancak daha çok çocuk ve gençleri tehdit ediyor.
270 milyonluk ABD’de aşıya ilgi yoğun. Ülke 50 milyon doz daha aşı aldı. AB ülkelerinde de 5 milyonu aşkın kişi aşılandı.
ABD’de uzmanlar şu anda domuz gribi virüsüyle birlikte ‘gezen’ bakteriyel  zatürreeden endişe ediyor. İkili özellikle yaşlılar için ölümcül olabiliyor. Denver’da bu ekim ayında bakteriyel zatürre vakaları üçe katlandı. Uzmanlar bu nedenle astım, diyabet ve kalp hastalığı olanların zatürree aşısı yaptırmasını istedi. (ap)