ABD Elçisi Ricciardone yargıyı eleştirdi

ABD Elçisi Ricciardone yargıyı eleştirdi
ABD Elçisi Ricciardone yargıyı eleştirdi
ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone de yargıyı eleştirip "Milletvekilleri, komutanlar, profesörler ve öğrenciler belirsiz suçlamalarla içeride" dedi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Ankara’ya ilk atandığında Mısır’da görev yaparken fazla hükümet yanlısı diye kongre vetosuna takılmıştı. Ankara’ya geldikten kısa süre sonra basın özgürlüğü ile ilgili sözleri nedeniyle Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın “Acemi Büyükelçi” sözleriyle özetlenen eleştirileriyle karşılaştı ve Ankara’daki görevinin Mısır’dakinden farklı olacağını da yansıttı. Büyükelçi Ricciardone, dün söylediği sözlerle de muhtemelen son yıllarda siyaset gündemine damgasını vuran tutukluluk süreleri konusundaki tartışmayı başka bir boyuta taşıyacak.
Ricciardone, gazetelerin Ankara temsilcileriyle buluşmaya karar verdiğinde henüz Büyükelçiliğe yönelik saldırı gerçekleşmemiş, ABD vatandaşı Sarai Sierra’nın cesedi bulunmamıştı. Gündemde, Suriye, Kuzey Irak, terörle mücadele gibi konular vardı, ancak iki talihsiz olay görüşmede gündemin ilk sırasına oturdu.

Büyükelçilik taşınacak
ABD Elçiliği’nin hem sokağa çok yakın olduğunu, hem yetersiz kaldığını belirten Büyükelçi Ricciardone, yeni büyükelçilik için bir arazi bulduklarını ve bina için hükümetle birlikte çalıştıklarını belirtti. “Korkunç saldırı” diye nitelediği olayın hedefinin hem ABD, hem Türkiye olduğuna inanan ve zayiatın daha kötü olmadığına şükreden Büyükelçi Ricciardone, ‘bizi koruyan kahraman’ dediği güvenlik görevlisinin ölümüne ve işten çıkarıldığı için çaya davet ettiği gazeteci arkadaşımız Didem Tuncay’ın yaralanmasına çok üzülmüş. Türkiye’nin dayanışma ve dostluk mesajları, en çok da sokakta, restoranda kendisini çevirip “Geçmiş olsun”, “Başınız sağ olsun” diyen insanlar kendisini çok duygulandırmış.

FBI 40 saat sonra Ankara’daydı
Türkiye ve ABD istihbaratının, Adalet Bakanlıkları ve kolluk kuvvetlerinin olaydan sonra yoğun bir işbirliği içinde olduğunu vurgulayan Ricciardone, Türkiye’deki mevzuat ve soruşturma olanaklarından da memnun. Büyükelçi Ricciardone, “Nasıl önlenebilirdi?” sorusunu sormakla birlikte saldırıyla ilgili bir zaafiyet aramadıklarının altını çizdi. Büyükelçi, “DHKP-C’nin yeniden aktif olduğuna dair genel uyarılar aldık. Ancak saldırıyla ilgili özel bir istihbarat bize ulaşmadı” dedi. Ricciardone, bölgedeki bir ülkedeki patlama olayıyla ilgili soruşturma görevinde olan bir FBI ekibinin, olaydan 40 saat sonra pazar akşamı Ankara’ya vardığını anımsatarak, “Türkiye’deki Adli Tıp uzmanlarıyla birlikte çalışmaya başladılar. FBI ekibi ve Türk polisi, kullanılan patlayıcıların cinsi, tetikleme sistemleri gibi konularda toplanan delilleri birlikte değerlendiriyor” diye konuştu.

DHKP-C’ye dava
Büyükelçi Ricciardone, toplanan delillerin ABD yargısı tarafından da değerlendirileceğine işaret ederken, “ABD dava açar mı?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Olabilir. Kanıtlar üzerinde birlikte çalışmamız gerekiyor. Bunu kamuoyuyla paylaşmayabiliriz. Türkiye ile birlikte yapabiliriz. ABD mevzuatı, ülke dışındaki kişileri yargılama yetkisine sahip. DHKP-C de ABD adalet sistemine karşı eylemde bulundu. Şimdi diğer ülkelerle birlikte çalışacağız. Sadece istihbarat konusunda değil, mahkemede kullanılacak, kabul edilebilecek kanıtları toplamada da.. Bu gruba karşı uluslararası işbirliği desteğini arttırabileceğimizi umuyorum. Bildiğim kadarıyla 1990’dan beri ABD’ye karşı suç işliyorlar. Terörist listemizde var.” Ricciardone, terörle mücadele konusunda Türkiye ile ABD ve Avrupa arasında zaman zaman ortaya çıkan farklı yaklaşımları değerlendirirken çok tartışılacak sözler sarf etti.

‘Davalar uzun sürüyor’
Türkiye’de terör mevzuatının uluslararası tanıma uygunluğu konusunda sorunlar olduğunu düşünen ABD elçisi, Türk devletine yapılan saldırılarda net olan Türk mevzuatının, uluslararası terörizm söz konusu olduğunda belirsizleştiğini savundu. Karaparayla mücadele yasası konusundaki tartışmaları örnek veren Ricciardone, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın uzun tutukluluk sürelerine ilişkin eleştirilerine de gönderme yaparak şunları söyledi: “Başbakan, Meclis Başkanı, Cumhurbaşkanı da adli sisteminizde doğru gözükmeyen hususlara değindiler. Çok uzun süredir hapiste olan milletvekilleri var. Suçları bile belli değil. Kısa süre öncesine dek kendilerine ülkeyi koruma görevi verilen askeri liderler de aynı şekilde hapiste. Eski YÖK Başkanı da dahil, profesörler de tam anlaşılamayan suçlamalarla demir parmaklık arkasında. 16 yıl önceki çalışmalarla ilgili belirsiz suçlamalar. Barışçıl gösteri yapan öğrenciler de demir parmaklık arkasında. Hukuki sistemin sonucu bu şekilde olursa, kafalar karışırsa, bu insanlar terörist olarak yorumlanıp kafalar karışırsa Avrupa ve ABD mahkemelerinin buna karşılık vermesi zor olur.”
Hükümetin, TBMM’nin yeni anayasa ve reform paketleri konusunda yoğun çalışmalar yürüttüğünü anımsatan Ricciardone, sözlerini şöyle tamamladı: “İnsanlar düşünce suçlarından dolayı hapse girmesin. Başarılı olmak zorundasınız. Biz de size elimizden geleni yapacağız.” Hâkimlerin işine karışmak istemediğini söyleyen Ricciardone, mahkemelerde hüküm öncesi uzun süren davalar ve şeffaflık eksikliği gibi sorunlara Başbakan’ın da değindiğini anımsattı.

PKK ’ya karşı istihbarat füzyonu


IRA, FKÖ gibi örgütlerin, birçok terör eyleminden sonra hukukun egemen olduğu yerde terörizmin asla başarılı olamayacağını gördüğünü belirten Ricciardone, PKK’nın da şiddetin başarı getirmeyeceğinin farkına vardığını savundu. Ricciardone, “Umuyorum ki onlar da davalarına yardımcı olmak istiyorlarsa terörizm şiddete bulaşarak bu davaya hiç yardımcı olmadıklarını görürler” dedi.
Kürt sorununun çözümü için izlenen sürece dahil olmadıklarını anlatan Büyükelçi Ricciardone, bu konuda Ankara’ya moral destek ve PKK’ya tutarlı bir mesaj vermek istediklerini belirterek, şöyle konuştu: “Davanız ne olursa olsun silah kullanarak başarılı olamayacaksınız. Tüm demokrasilerde siyasi davayı ilerletebilmek beceri ve liderlik ister. Teröre karşı Türk hükümetinin tamamen yanındayız. PKK silahlı bir terörist grup olmaya devam ettikçe de hep Türkiye’nin yanında olacağız.” Türkiye ile ABD arasında çok önemli ziyaretler gerçekleştiğini ve bunları gizli tutmak istediklerini anlatan Ricciardone, “Operasyonel istihbarat füzyonu denen bir çalışma sistemi var. Detayları gizlidir ama askeri liderlerimiz arasında deneyim paylaşımı oldu. Umudum şu ki Kandil ile ilgili kapasitelerimiz artacak. Savunma Bakan Yardımcımız Ankara’da farklı makamlarla bir araya geldi. Operasyonel istihbarat füzyonunun nasıl arttırılabileceğini araştırıyorlar. Türkiye’nin, edindiğimiz her dersten yararlanmasını istiyoruz. Türkiye’nin, bizim başarısızlıklarımızı tekrarlamasını istemiyoruz.” diye konuştu.

Sarai Sierra için ekip yok


FBI’ın İstanbul’da öldürülen ABD vatandaşı Sarai Sierra için özel bir ekip göndermediğini, sadece iletişim kayıtlarıyla ilgili detayları Türk polisi ile paylaştığını belirten Büyükelçi Ricciardone, olay hakkındaki görüşleri sorulunca da “Bu kolluk kuvvetlerini ilgilendirden bir konu. Türk makamlarına güveniyoruz. Son derece olağanüstü emeği takdir ediyoruz. Polisler bu davayı sonuçlandırmak için çok çalıştılar. Mağdurun cesedi bulundu. Ailesine başsağlığı diliyoruz. Türk makamları da aileyle ilgilendiler, şefkatli çalıştılar” dedi.