ABD elçisinden 'chat' mesajları

ANKARA - ABD’nin Ankara Büyük elçisi James Jeffrey, ABD Başkanı Barack Obama’nın 6-7 Nisan’daki Türkiye ziyaretini internette chat (sohbet) yoluyla değerlendirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın webchat (websohbet) sistemi aracılığıyla Türk ve ABD vatandaşlarıyla internette bir araya gelen Jeffrey, Türkiye’nin ‘Batılı’ kimliğine vurgu yaptı ve Türk-ABD işbirliğinin önümüzdeki dönemde daha da güçleneceğinin mesajını verdi.
İnternette kendisine yöneltilen soruları cevaplayan Büyükelçi Jeffrey, Türkiye’nin Obama’yı çok sıcak karşılamasının kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Jeffrey, Obama döneminde PKK örgütünün bitirilip bitirilmeyeceğine ilişkin bir soruyu şöyle yanıtladı:
“Türk askeri operasyonları, çok başarılı oldu ancak Türk ordusuna destek için Irak otoriteleri ile atabileceğimiz yeni adımlar konusunda sürekli Türk yetkilileri ile temas halindeyiz.”
Jeffrey bir ABD vatandaşının, Obama’nın ‘Ermeni soykırım’ konusunda Türkiye’nin baskılarına boyun eğip eğmeyeceğini sorması üzerine, Obama’nın ‘açık bir biçimde Türkiye ile Ermenistan arasında çözüme desteğini dile getirdiği’ni belirtti. (Radikal)