ABD heyeti Ercan'a indi

ABD Temsilciler Meclisi'nden bir heyet, Rum tarafının engelleme çabalarına rağmen dün Ercan Havaalanı'ndan KKTC ziyaretine başladı. Cumhurbaşkanı Talat sevinçli: "Konuklarımız cesaret gösterdi."
Haber: SEFA KARAHASAN / Arşivi
HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

LEFKOŞA/ANKARA - Rum Yönetimi'nin tüm engelleme çabalarına rağmen ABD Temsilciler Meclisi Türk Dostluk Grubu Eşbaşkanı Edward Whitfield başkanlığında bir heyet dün Ercan Havaalanı'ndan KKTC'ye giriş yaparak Kuzey Kıbrıs'a bu yoldan ilk resmi ziyareti gerçekleştirdi. Whitfield, KKTC üzerindeki tecridin kaldırılması gerektiğini belirtti. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da ABD'ye, "Çabalarımıza yardımcı olun" dedi.
Rum Yönetimi, heyetin Ercan Havaalanı'ndan KKTC'ye girişini 'yasadışı' ve 'BM Güvenlik Konseyi'nin 1984 tarihli 550 sayılı kararının ihlali olacağını' öne sürerek engellemeye çalışsa da, ABD heyeti, "Biz, Ercan'a doğrudan giriş yapıyoruz ve bunu kimse engelleyemez" yollu tutumunu değiştirmedi. TBMM-Kongre Dostluk Grubu Başkanı AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış'ın eşlik ettiği heyet, ilk olarak Lefkoşa Büyükelçisi Michael Klasson'la görüştü. Heyet daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bir araya geldi.
ABD heyetini KKTC'de görmekten çok mutlu olduğunu söyleyen Talat, "Konuklarımız takdir edilecek cesaret göstererek baskılara karşı geldi. Bu tür ziyaretlerin bundan sonra da devam edeceğini umuyorum" dedi. Talat, "Bizim için ziyaretin önemi şudur: Uluslararası toplum sizin kararlılığınızı görürse, Kıbrıs sorununa çözüm bulunur" dedi.
'Talat'ın eli havada kaldı'
Whitfield ise Talat'ın Rum lidere uzattığı elinin hâlâ havada durduğununa dikkat çekti. Whitfield, "Bu el uzatılmış vaziyette. Umarız bu ele bir karşılık gelecek. Rum lider de Türk tarafı gibi iki toplumlu çözümü arzulamalı. Papadopulos'un bu ziyareti onaylamadığını biliyoruz. Biz Kuzey Kıbrıs'a geldik, çünkü serbest ticaretin her iki bölgeye de uygulanmasını istiyoruz" diye konuştu. Senatör Whitfield, Kıbrıs'ın geleceğinin aydınlık olduğunu, geçmişin ise geçmişte kaldığını dile getirerek, "Artık bütün Kıbrıslılar geleceğe bakmalı" dedi.
'Rumlar da Ercan'ı kullanıyor'
ABD'li temsilci, bir gazetecinin, "Rumlara göre, yasadışı işlem yaptınız, güneye geçecek misiniz?" sorusuna karşılık, "Rumlar dahi bu havaalanını kullanarak başka ülkelere giderken, bizim burayı kullanmamız yasadışılık değil" diyerek Rumlara gönderme yaptı. Whitfield şöyle devam etti: "Biz Tasos Papadopulos'a da görüşme teklifinde bulunduk ama reddetti. Güneye geçemiyoruz. Yasadışı bir şey yapmadık. Buna kesinlikle katılmıyoruz. Bizler herkese sorduk. Dışişleri Bakanımıza sorduk."
AKP İstanbul Milletvekili Egemen Bağış ise, gazetecilere yaptığı açıklamada ABD'li heyetin çok cesur bir adım attığını belirterek, temsilcilere, "Dünyadaki 200 milyon Türkün kalplerini fethettiniz" dediğini söyledi. Heyet bugün de KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ve Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'la görüşecek.
Amerikan çıkarması
Amerikan Kongresi'ndeki iki haftalık tatili fırsat bilen bazı ABD'li parlamenterler rotayı Türkiye'ye çevirdi. KKTC'ye giden heyetin dışında Türkiye'ye bir heyet geldi, dört heyet de yolda.
ABD'li ilk heyetin başında senatör Chuck Hagel bulunuyor. Dün, Başbakan Tayyip Erdoğan ile görüşen Hagel, bugün Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Enerji Bakanı Hilmi Güler ve Tarım Bakanı Sami Güçlü'yle bir araya gelecek. Ayrıca bugün ABD'li senatör Richard Lugard ve beraberindeki bir heyet İstanbul'da, Temsilciler Meclisi üyesi Robert Wexler başkanlığındaki bir heyet ise Ankara'da olacak. Lugard, ASPEN Enstitüsü'nde bir konferans verecek. Wexler ise Ankara'da, Erdoğan ve Gönül'le görüşecek. Türkiye'ye yarın da senatör Richard Shelby gelecek. Ankara'ya son olarak 2 Haziran'da Tahsisatlar Komitesi'nden Jim Kolbe ve dokuz kişilik heyet gelecek. Bu heyet, TBMM Başkanı Bülent Arınç ve AB Başmüzakerecisi Ali Babacan'la görüşecek.


    http://www.radikal.com.tr/7477447477440

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.