ABD, hükümeti devirmeye mi çalışıyor?

ABD, hükümeti devirmeye mi çalışıyor?
ABD, hükümeti devirmeye mi çalışıyor?
AK Parti ve iktidar yakın bazı basın organlarının, Türkiye'deki son yolsuzluk operasyonu ve gözaltıları, Gezi döneminde olduğu gibi yabancı bazı güçlere bağlaması dikkat çekti.

Özellikle ABD Kongre’sindeki 47 milletvekilinin Nisan ayında yazdıkları bir mektupla Halk Bankası hakkındaki iddiaları hem ABD Dışişleri Bakanlığı’na hem de Hazine Bakanlığı’na sorması, 17 Aralık operasyonlarının da Halk Bankası’na odaklanmış olması, muhafazakâr bazı Türk basın organları tarafından Washington’ın ve diğer bazı yabancı başkentlerin bu operasyonlarda etkisinin olup olmadığının sorgulanmasına neden oldu.

ABD’li milletvekilleri o mektupta kısaca, Halkbank'ın İran'a yaptığı altın ihracının incelenmesi istenmişti.
Bu talebin de İran'a uygulanan ambargoları sıkılaştırmak ve ayrıca terörist faaliyetlerin finansını durdurmak için yapılması gerektiği kaydedilmişti.

HALK BANKASI'NA YOĞUN ELEŞTİRİ

Sadece Amerikan Kongresi değil, Halk Bankası’nın İran ile ilişkileri, Hindistan gibi bazı ülkelerin İran’a enerji ödemelerini yine bu banka üzerinden yapması, Amerikalı yetkililerin de Halk Bankası’nın faaliyetlerini sıkça şikayet etmesine yol açıyordu.
Şu anki ABD Hazine Bakanlığı’nın Terörizm ve Finansal İstihbaratından sorumlu müsteşarı David S. Cohen ve selefi Stuart A. Levey’nin Türkiye’ye yaptıkları ziyaretlerde başta Halk Bankası olmak üzere Türkiye’deki diğer finansal kurumlara, İran ile finansal ilişkilerinin, kendileri için ABD’nin finansal sisteminden izole etme riski taşıdığı yolundaki ikazları, hem Amerikan hem de Türk gazetelerine yansımıştı.
Washington’da konuyla ilgili belki de en çok inceleme kaleme alan uzmanlardan birisi Jonathan Schanzer.

Schanzer, hem İran ambargoları hem de terörizm konularında uzman olarak ‘Demokrasileri Koruma Vakfı’ adlı muhafazakâr düşünce kuruluşunda çalışmalar yapıyor.
Daha önce ABD Hazine Bakanlığında terörizm finans analisti olarak çalışmış Schanzer, Türkiye’nin ‘illegal finansal işlemlerle ilgili olarak ciddi bir problem haline gelmesi geçen yılın başlarına rastlar, ve aylardır büyüyerek devam ediyordu’ dedi. 

'TÜRKİYE, TERÖR-FİNANS KONULARINDA NORMLARA UYMUYOR' ELEŞTİRİSİ

Schanzer, Türkiye’nin İran ile olduğu kadar Hamas örgütü ile olan parasal ilişkilerine de dikkat çeken yazılar yazdığı için Türkiye’de, özellikle Gezi protestoları döneminde Türkiye’nin aleyhine yayın yapan figürlerden biri olarak bazı medya organlarında hedefe oturtulmuştu.
Schanzer, yolsuzluk davalarının Gülen Cemaati ile AKP hükümeti arasında yaşanan bir kavganın sonucu olduğu hakkında yorum ve haberleri basından takip ettiğini ifade ederken, Türkiye’de özellikle son yıllarda sayısı hızla artan İranlı şirketlerin 2000’i aştığını ve bunun para aklamaktan başlayarak birçok şüpheyi üstüne çektiğini iddia ediyor.
Schanzer, Türkiye’nin sadece İran ile yaptığı altın ticareti ile değil, son zamanlarda Suriye’nin kuzeyindeki Cihatçı gruplara yardım ettiği iddiaları, Hamas’ın bazı üst düzey figürlerine ev sahipliği yapması gibi konularla da, ‘finansın merkezi’ olarak algılanmaya başladığını işaret etti.
Schanzer ayrıca Türkiye’nin böyle bir merkez haline gelme nedenlerinden bir başkasının, Suudi Arabistanlı işadamı Yasin El Kadı’nın Türkiye’de başta BİM süpermarketler zinciri ortağı olmak üzere, birçok üst düzey AK Parti yetkilisi ile yakın ilişkiler içinde olduğunun bilinmesi olduğunu ifade etti.
Schanzer, bu kişinin El Kaide’ye finansal yardım yapmaktan ABD’de ‘özel olarak tanınmış global terörist’ sınıfında olduğunu hatırlattı.
Türkiye’nin, terör-finans konularında uluslararası normlara uymadığının altını çizen Schanzer, şu anda yaşanan yolsuzluk olaylarının bu konuda bir ‘katalizör’ fonksiyonu görerek, Ankara’nın bundan sonra yeni bir sayfa açmasını umut ettiğini söyledi. 

SCHANZER: KİMSE KİMSENİN HÜKÜMETİNİ ALT ETMEYE ÇALIŞMIYOR
Schanzer’e göre, Türkiye’deki bu yolsuzluk baskınlarının AK Parti hükümetine karşı İsrail, CIA veya kendisinin de içinde bulunduğu bir grup veya başka gruplar tarafından kasten organize edilip edilmediği hakkındaki şüpheleri ilettik.
Schanzer bununla ilgili şunları söyledi:
“Kimse kimsenin hükümetini alaşağı etmeye çalışmıyor. Halk Bankası ve altın ticareti ile ilgili haberler ilk olarak Türk basınında çıktı."

"ABD yetkilileri de yıllarca Türkiye’ye bir müttefik olarak, karşılıklı saygı çerçevesinde, kapalı kapılar arkasında yapılanın yanlışlığını anlattı. Onun yerine Ankara bu problemlerin giderek artmasına göz yumdu."
"İran ile altın ticareti ayrıca uluslararası toplumun İran’a uygulamaya çalıştığı ambargoları doğrudan aykırı olmasa da, ruhuna da aykırı idi. Buna rağmen ABD, Halk Bankası’na ambargo koyma yoluna gitmedi.” 

ABD DIŞİŞLERİ YAKINDAN TAKİP EDİYOR

ABD Dışişleri Bakanlığı da, konuyla ilgili olarak günlük basın toplantılarında sorulan sorulara karşılık, rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu yakından takip ettiklerini açıkladı.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf gelişmeyle ilgili medyadan çıkan haberleri gördüklerini dile getirdi.
Gözaltına alınan isimlerin yolsuzluk iddiaları ile suçlandığını ifade eden Harf, “Gelişmeyi yakından takip ediyoruz. Bu konuda özel bir yorumumuz yok” dedi.
Harf, Türkiye'nin yargı sisteminde şeffaflık, zamanlılık ve adalet için en yüksek standartları karşılamasını beklediğimizi tekrarlamak isteriz" şeklinde konuştu.
Bu gelişmeler ışığında, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın şimdilik Türkiye’de hızla gelişen yolsuzluk ve rüşvet olaylarını izlemeyi tercih ettiği görülüyor. (İlhan TANIR/BBC TÜRKÇE)


  http://www.radikal.com.tr/116720111672019

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ruhsuzluk - likapa

  maşallah solcu arkadaşlarımızın yorumlarını okuyorum da pehhh.sorsan hepsi deniz gezmiş, mahir çayanlar vs lerin yolundan giden bağımsızlık bekçileri.amerikan filosuna direnen solcuların varisleri.yazıklar olsun sizin solculuğunuza.adam daha ne desin okumadınız mı yazıyı.açık açık müdahale ediyor türkiyeye, bizim dediğimiz olmazsa böyle operasyon yaparız ülkenize diyor, hiç hırslanmadınız mı amerikaya.iktidarda akp var ondan değil mi? hayır ondan değil.ruhsuzluktan.kılıçtaroğlunun ekimde partisinden bile gizlice ABD büyükelçisiyle başbaşa görüşmesi, geçen hafta amerikadaki görüşmeleri, dün büyükelçiyle yemek yemesi solcuların kanına dokunmuyor mu? düşmanla bir olup kendi ülkesine operasyon yaptırmak solculuk mudur? israille birlikte olup, kapitalizmle birlikte olup kendi bankasına operasyon yapılmasına yardımcı olmak solculuk ya da dindarlık mıdır ey cemaat.benim sevmediğim bir parti var iktidarda, bu mudur yani sizin ideolojiniz, hani ülkeniz nerde.yarın siz iktidar olduğunuzda amerikayı size operasyon yapmaktan kim engeleyecek.o zaman başarabilecek misiniz? iki yanlışdan bir doğru çıkmaz unutmayalım.yolsuzluk meselesine gelince, kim olursa olsun haysiyetsizdir ve cezasını sonuna kadar çeksin, sapla samanı karıştırmadan.adamlar gizlemiyorlar ki türkiyeye ve halkbanka operasyon yaptıklarını açık açık söylüyorlar, daha ne desinler.herkes birak kendisine çekidüzen vermesi gerekiyor bu ortamda.mesele kurtuluş savaşı gibi önemli bir meseledir.savaşta ya kazanırsın ya kaybedersin ama bu durumda hep kazandığını zannedersin oysa geleceğini kaybetmişsindir.

  Akıl, neredesin?... - serseriser

  ABD hükümetimizi devirmek istiyor... Hepimiz tek yürek olup hırsızımıza sahip çıkmalı ve hep birlikte haykırmalıyız... HEPİMİZ HIRSIZIZ !!!... ...Dermişim...

  Pan-bakteri - gezicivekadin

  Bu kadar skandala dünyanın hiçbir hükümeti dayanmazdı ama Türkiye'yi yöneten mafya maşallah sapasağlam ayakta hatta mağduriyet bile çıkardılar bu işten. Her türlü antibiyotiğe direnen pan-bakteri gibi bir şey oldu AKP. ABD olmasaydı bu bakteri pan-bakteriye dönüşecek gücü bulamazdı. ABD AKP'den kurtulmak istiyorsa bu şekilde kurtulamayacağını herkesten iyi biliyordur. Kendi eserleri çünkü ne de olsa.

  ... - LoremIpsum

  Amerikan NSA istihbarat kurumunun uluslararasi illegal dinleme skandalinin ortaya cikmasi hala sicakligini koruyor. Teknik takip ve dinleme yillardir yapiliyor, avrupadaki devlet bakanlarininda dinlendigini hesaba katarsak bu skandalin boyutlarini tahmin edebiliriz. Internetin ve telefonun dünyaya acilan kapisinin/köprüsünün amerika oldugunu hatirlarsak bu ve benzeri "üstü örtülü" yolsuzluk ve insanlik suclarini kimlerin hangi amacla ortaya cikardigini tahmin etmek zor olmasa gerek! Savas/Kan/Yikim gibi insanliga büyük zulümler herdaim birilerinin ekonomisinin carkini döndürür birilerinin cebini doldurur birilerinede düze cikis yolu olur. Üzerinde yasadigimiz cografyanin gecmisten gelen durumunu ve gidisatini bi hatirlayalim: Kan/Savas/Yikim. Bunun sona ermesi kimin isine yarar kimin isine yaramaz! Su günlerde yasadigimiz gelismeleri sadece AKP ve Cemaat cekismesi olarak algilamak büyük bir yanlislik olur. Tekrar bi hatirlayalim: Cemaatin lideri nerede yasiyor?

  İnanmayın - vancetti

  65 yaşındayım, çocukluğumdan bu yana ne zaman çuvallaslar suçluyu dışarıda ararlar. Adam gibi devlet olun dışarıdakilere babuç bırakmayın.

  ABD bizi kıskanıyor!!! - X120

  Başka ülkelerin Türkiye üzerinde bu kadar etkin olduğunu iddia etmek, aynı zamanda Akape'nin iktidara gelmesini ve tabii meşruiyetini de sorgulamamızı gerektirir. Yani, yandaş medya her zamanki mantıksız, tutarsız yandaş medyadır. Şaşıracak bir şey yok.

  Kulak Çekmek. - Clear

  ABD'nin hükümeti devirmek istediğini sanmıyorum ama galiba AB'ye yan dönüp(sırt dönmeden) Mavi marmara olayı ile Arap dünyasına göz kırpınca,bir de üstelik ABD'ye yan dönüp,İran'a nükleer hammadde girişine kefil olarak komşu gönlü alınınca,galiba Gezi olayı ile kulak çekmek istedi ama bu girişim fiyaskoyla sonuçlanınca da bu sefer kulağı kopartırcasına çekmeye karar verdi.İyi de bir ülke,yakın çevresiyle kendi çıkarları sınırlarında politika izleme hakkına hiç mi sahip değildir? Herkes AB ve Amerikan Çıkarları için mi çalışmak zorundadır? Çıkarlarda çatışmamak yeterli değil midir? Bence Amerika'daki meşhur Lobi,ABD'nin de elini kolunu bağlamaktadır.Yine de her şeye rağmen,yolsuzluklar savunulamaz.Zira bu da Türkiye çıkarlarını hepsinden daha yakın ilgilendirir.Üstelik bu basiretsizlik ve bencil fırsatçılık,T.C. Hükümeti'nin de elini kolunu bağlar.Buna zemin oluşturup sebep olanlar,mutlaka yargılanmalıdırlar.