'ABD iki karılı adam gibi'

Kuzey Iraklı bir Kürt ABD'nin durumunu The New York Times muhabirine bu sözlerle anlattı

ANKARA - Kuzey Irak'ta bulunan The New York Times muhabiri Sabrina Tavernise, bugünkü yazısında PKK’nın bölgede rahatça ve Irak yetkililerinin gözlerinin önünde hareket etmeyi sürdürdüğüne dikkat çekti.

Tavernise, “PKK’nın dokunulmazlığının kökleri, dört yıl önce ABD’nin Irak işgali ile başlayan karmaşık ilişkiler ve ihtiraslar ağında bulunuyor ve krizi çözmek isteyen Türkler, Iraklılar ve Bush Yönetimi’ni hayal kırıklığına uğratıyor' yorumunu yaptı.

ABD’nin PKK saldırıları üzerine Kürt liderlere büyük baskı yaptığını belirten Tavernise, “Ancak Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’nin bu hafta İstanbul’a planladığı ziyarete rağmen Kürt siyasi liderlerinin harekete geçme aceleleri yok gibi" diye yazdı.

Durumun, yeni bir cepheyi önlemek isteyen ancak güvenilir iki müttefik arasında seçmeye zorlanan ABD için bir 'puzzle' oluşturduğunu öne süren gazete, Süleymaniye’deki Iraklı bir Kürt’ün “ABD iki karılı bir adam gibi. Kavga ediyorlar ancak o hiç birini kaybetmek istemiyor" sözlerini aktardı.

NYT, Celal Talabani’nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin önde gelen üyelerinden Mala Baktıyar’ın açıklamalarına da yer verdi. Baktıyar, “PKK’yı kısıtlamak için Bağdat’tan açık talimat gelmediğini belirterek “Onlar konuklar ancak kendi ihtiyaçlarını kendileri karşılıyorlar. Onları desteklemiyoruz. Onlarla mutabık değiliz. Türkiye'yle kavga etmeyi sevmiyoruz" dedi. (anka)