'ABD ile işbirliği güçlenecek'

ABD'den dönen TBMM Başkanı Bülent Arınç, görüşmelerinde iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlenerek gelişeceğinin teyit edildiğini söyledi.

İSTANBUL - ABD'den dönen TBMM Başkanı Bülent Arınç, görüşmelerinde iki ülke arasındaki işbirliğinin güçlenerek gelişeceğinin teyit edildiğini söyledi. Arınç, özellikle parlamenter ilişkilerin daha yoğun yürütülmesi konusunda görüş birliğine vardıklarını açıkladı.
ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Dennis Hastert'in davetlisi olarak resmi ziyarette bulunan Arınç, dün Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde temasları hakkında bilgi verdi. Arınç, TBMM Başkanı düzeyinde bir ilk olan ziyareti süresince dost ve müttefik iki ülke ilişkileri açısından kapsamlı temaslar gerçekleştirdiğini belirtti. ABD Kongresi'ndeki temaslardan sonra Beyaz Saray'da Başkan Yardımcısı Dick Cheney ve ABD Başkanı Ulusal Strateji Danışmanı Stephen Hadley'le ikili ilişkiler, bölgesel ve uluslararası konular üzerinde kapsamlı görüş teatisinde bulunduklarını anlatan Arınç, "Cheney ve Hadley, işbirliğimizin bundan böyle de güçlenerek gelişeceğine olan güvenlerini teyit etti" dedi.
Arınç, Fransa'daki referandum sonuçlarının ise Türkiye-AB ilişkilerini etkilemeyeceğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7477377477370

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.