ABD ile istihbarat paylaşımı nasıl olacak?

Başbakan Tayyip Erdoğan'la ABD Başkanı Bush'un Washington görüşmesinde kararlaştırılan 'PKK'ya karşı istihbarat paylaşımı'nın nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin ayrıntılar belli olmaya başladı.

WASHINGTON - Başbakan Tayyip Erdoğan'la ABD Başkanı Bush'un Washington görüşmesinde kararlaştırılan 'PKK'ya karşı istihbarat paylaşımı'nın nasıl gerçekleştirileceğine ilişkin ayrıntılar belli olmaya başladı. ABD Genelkurmay Başkanlığı Harekât Direktörü Korgeneral Carter Ham, Amerika'nın Türkiye'den de sorumlu olan Avrupa Komutanlığı (EUCOM) ile Türk muhatapları arasında kurulacak teknik bağlantıyla, terör örgütü PKK'ya karşı mücadelede doğru ve zamanlı istihbaratın Türk tarafına akışının sağlanacağını söyledi.
Ham, Pentagon'da düzenlenen brifingde, "Askeri açıdan bakıldığında, sürmekte olan diplomatik çabaya bizim en değerli katkımızın, istihbarat sağlanması olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede, EUCOM temsilcileriyle Türk muhatapları, zamanlı ve doğru istihbaratın iletimi konusunda birlikte çalışıyor" dedi.
Temas süreci başlamıştı
Başbakan Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı George Bush arasında geçen pazartesi Beyaz Saray'da yapılan görüşmeden sonra Türk tarafında Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Amerikan tarafında da Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwright ile Irak'taki ABD kuvvetlerinin Komutanı Orgeneral David Petraeus arasında bir temas süreci başlatıldığı açıklanmıştı. Amerikalı Korgeneral Ham, bu sürece ABD'nin Irak'tan sorumlu Merkez Komutanlığı Komutanı Oramiral William Fallon ile EUCOM komutanı Orgeneral Bantz Craddock'un da dahil olacağını bildirdi.
Ham, Türk ve Amerikalı komutanlar arasında, belirlenecek aralıklarla temaslar yapılacağını belirtti.