'ABD ilk kez daha fazla talepte bulunan taraf olacak'

 

İSTANBUL - ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyareti dış basında geniş yankı buldu. ABD’de yayımlanan Newsweek dergisi, ‘Amerika’nın Türkiye’den ilk kez, Türkiye’nin kendisinden istediğinden daha fazla şey istediğini’ yazdı. Washington Post ise “Obamanın ziyareti Türkiye’nin, Batı ile Ortadoğu arasındaki bir köprü olarak stratejik önemine işaret ediyor” yorumunu yaptı.
Newsweek’in internet sitesinde yayımlanan Grenville Byford imzalı yazıda şu yorumlar öne çıktı: 

Soykırım demeyecek: Obama’nın Türkiye ziyareti sıra dışı olacak; zira Amerika ilk kez Türkiye’den, onun kendisinden istediğinden daha fazla şey istiyor. Türkiye’ye göre gündemdeki en önemli konu ABD’nin Ermenilerin yaşadıklarını ‘soykırım’ olarak nitelememesi. Obama bu konuya dair Kongre’deki tasarıya karşı çıkmayı planlamasaydı veya 24 Nisan’da o kelimeyi kullanmaya niyetli olsaydı Türkiye’nin davetini kabul etmezdi.
Hamas yok sayılamaz: Amerika’nın gündemindeki konulardan ikisi üzerinde birçok ortak görüş söz konusu. Biri, Obama’nın geniş kapsamlı müzakere başlatmak, fakat önce ortamı sınamak istediği İran. İkincisiyse Ortadoğu barışı ki, bunu açık açık söyleyemese de Obama’nın Türkiye Başbakanı Tayyip Erdoğan gibi Hamas’ın daha fazla yok sayılamayacağını teslim edeceği sanılıyor. Türkiye’nin liderleri Obama’ya değerli yorumlarda bulunabilir ve işin başlatılmasına yardım edebilirler.
Uzlaşma konuşması: Obama Müslümanlara yönelik beklenen uzlaşma konuşmasını Türkiye’den yapmayacak. Bu konuşmayı Müslüman dünyasının merkezinden yapmalı. En iyi seçenek Mısır, fakat Suudi Arabistan da muazzam derecede sembolizme sahip. Bir diğer iyi seçenek de Ürdün olacaktır. 

‘Türkiye bir köprü’
Türkiye’de ABD Başkanı’nı bekliyor’ başlıklı geniş bir haber-analiz yayımlayan Washington Post gazetesiyse şu değerlendirmeyi yaptı:
“Barack Obama, ilk yurtdışı gezisi sırasında nüfusu çoğu Müslüman olan bu gururlu laik ülkeye yüksek profilli bir seyahat yaparak Türkiye’nin, Batı ile Ortadoğu arasındaki bir köprü olarak stratejik önemine işaret ediyor.” (Radikal, anka)