ABD: Irak'taki PKK şeflerinin listesi elimizde

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Irak koordinatörü James Jeffrey, Kuzey Irak'taki PKK yöneticilerinin listesine sahip olduklarını belirterek, "Elimize düştükçe çaresine bakacağız.

WASHINGTON - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Irak koordinatörü James Jeffrey, Kuzey Irak'taki PKK yöneticilerinin listesine sahip olduklarını belirterek, "Elimize düştükçe çaresine bakacağız. Türkiye ile istihbaratı paylaşıyoruz" dedi.
ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın üstdüzey danışmanlarından Jeffrey, dün dört Türk gazetecisine verdiği Irak konulu brifignde, ABD'nin 'PKK'yı Kaide'den ve Abdullah Öcalan'ı da Usame bin Ladin'den daha farklı görmediği' yönündeki görüşünü yineledi. Jeffrey, "Bizim umudumuz PKK'nın ortadan kaybolması, yok edilmesi. Sizin çıkarınız bizim de çıkarımıza. Bu adamları dikkatle izliyoruz, elimizdeki istihbaratı Türkiye ve Irak hükümetiyle paylaşıyoruz. Ama şimdi Irak'ta elimiz dolu" dedi.
'Operasyon çare değil'
Irak'ta önceliğin direnişçilerin 'temizlenmesi' olduğunu belirten Jeffrey, PKK konusunda ABD'nin de endişeli olduğunu ve Türkiye'nin endişelerini 'meşru' gördüğünü söyledi.
Türkiye'nin, PKK eylemlerini durdurmak için sınırötesi bir operasyona girişmesinin iyi olmayacağını savunan Jeffrey, "Türkiye geçmişte de bu tür sınır ötesi kampanyalar yürüttü. 1980'lerden beri pek çok operasyon yapıldı. Ancak bu kampanyaların hiçbiri, PKK tehdidini ortadan kaldırma amacının kazanılmasında başarılı olamadı" diye konuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7572867572860

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.