ABD IŞİD için Türkiye'ye 'hadi' dedi!

ABD IŞİD için Türkiye'ye 'hadi' dedi!
ABD IŞİD için Türkiye'ye 'hadi' dedi!
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Türkiye'nin İncirlik Hava Üssü'nü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) karşıtı koalisyona açarak önemli bir adım attığını söylese de 'Daha fazlasını bekliyoruz' mesajını verdi.

RADİKAL - Washington'da bir basın toplantısı düzenleyen Carter, " Ankara daha fazlası yapılması gerektiğini dile getiriyor. Oldukça gecikmiş bir yaklaşım çünkü koalisyon bir yıldır mücadele veriyor. Ancak yine de ciddi bir çaba sarf ediyorlar. Fakat bu yeterli değil. Daha fazlasını görmeliyiz" dedi.

İncirlik Üssü'nün ABD jetlerine açılmasının memnuniyet verici olduğunu belirten Carter, Türkiye 'den IŞİD'e karşı harekatlara aktif olarak da katılmasını istedi.

Carter, "Hava operasyonlarına katılmalılar ve sınır kontrolü konusunda daha fazla çalışmalılar" diye konuştu.

Türkiye- Suriye sınırının denetimi konusunda Türkiye'deki yetkililerle, 'aktif biçimde' temas halinde olduklarını da ifade eden Carter, "IŞİD lojistik ve savaşçı geçişleri için bu sınırı kullanıyor" dedi.

IŞİD'e karşı geliştirilen askeri stratejiyi de savunan Carter, stratejinin bir ayağının hava operasyonları, diğer ayağının ise eğit-donat programı olduğunu söyleyerek "IŞİD'i yenilgiye uğratma konusunda başarıya ulaşacağımızı düşünüyorum. Doğru stratejiyi uyguluyoruz" dedi.

ABD, Ağustos 2014'te başlayan hava operasyonlarının ardından IŞİD'in hızlı ilerleyişinin durdurulduğunu savunuyor. (BBC Türkçe)


  http://www.radikal.com.tr/141921114192113

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Körün İstediği Bir Göz Allah Verdi İki Göz! - radikal2000

  Seçim hükümetinin AKP ve HDP den oluşması ihtimalinin gerçekleşmesinden sonra iki parti arasında bir uyum sağlanırsa: "T.C. Anayasası MADDE 78- Savaş sebebiyle yeni seçimlerin yapılmasına imkân görülmezse, Türkiye Büyük Millet Meclisi, seçimlerin bir yıl geriye bırakılmasına karar verebilir. Geri bırakma sebebi ortadan kalkmamışsa, erteleme kararındaki usule göre bu işlem tekrarlanabilir." maddesinin uygulanabilmesinin şartları oluşur mu! düşüncesini zihinlerden kovmak mümkün mü?

  Incredible. - vemerald

  Komik beklenti. Daha çok beklerler. Koskoca ABD ye bak, bu ne öngörüsüzlük? Burunları hiç koku almıyor mu bunların?

  ARADA BİR TEHDİT ETSE DE IŞİD CANIMIZ CİĞERİMİZ - m.rozbilen

  ABD'liler Nasrettin hocanın İPE UN SERME hikayesini bilmiyor galiba. Birileri ona anlatmalı Üstelik karşısındaki ile biz baş edemiyoruz, siz mi geleceksiniz? IŞİD bir tarafa dünya bir tarafa bizim için. IŞİD'e gelebilecek her türlü zararı bertaraf etmek için ne gerekiyorsa yapılmaktadır. Kim diye sormayın söylemem çünkü. IŞİD'in hatırına ülkemizi bile yangına çevirdik. ABD için mi dokunacağız yani? ABD nasıl sert bir kayaya çarptığını anlamamış galiba. Geçmiş olsun Başka kapıya başka kapıya.